ARD stao u odbranu
Schweinsteiger odbacio optužbe za rasizam: Riječ je o fudbalskoj analizi
Schweinsteiger odbacio optužbe za rasizam: Riječ je o fudbalskoj analizi
Bivši njemački reprezentativac i svjetski prvak Bastian Schweinsteiger odbacio je optužbe za rasizam, ističući da je njegova analiza fudbala bila isključivo sportska i da nije bila usmjerena na ljude.
Selektor Obale Slonovače Emerse Fae ranije je rekao da bi se Schweinsteigerove riječi o “divljem” i “neortodoksnom” afričkom fudbalu mogle okarakterisati kao rasističke.
U izjavi emitovanoj putem njemačkog javnog servisa ARD, Schweinsteiger je poručio: “Govorio sam o fudbalu, a ne o ljudima. Ovo je fudbalska analiza – ništa više, ništa manje. Sigurno nisam namjeravao nikoga uvrijediti.”
On, prvak svijeta iz 2014. godine, angažovan je kao stručni komentator ARD-a na Svjetskom prvenstvu u fudbalu. Prošle sedmice, prije nego što je Njemačka savladala Obalu Slonovače u Torontu, rekao je da se Nijemci moraju pripremiti na nepredvidljivost.
Opisao je igrače Obale Slonovače kao one koji igraju “afrički fudbal”, koji je, kako je kazao, “ponekad pomalo neortodoksan, pomalo divlji, a ne baš taktički”.
Koordinator sportskog programa ARD-a Axel Balkausky izjavio je da je Schweinsteiger komentarisao svoja očekivanja u vezi sa stilom igre reprezentacije Obale Slonovače, sumirajući iskustva i zapažanja iz prethodnih utakmica.
Dodao je da se diskusija odnosila na fudbalsku procjenu, a ne na same ljude, te da ne vidi bilo kakav oblik rasizma u njegovim izjavama ili odabiru riječi.
Balkausky je sugerisao da bi, ako bi Fae direktno razgovarao sa Schweinsteigerom, njegove sumnje brzo bile otklonjene, te da bi se takva prilika mogla ukazati kasnije na turniru.
Nakon što je Obala Slonovače u četvrtak pobijedila Curacao 2:0 i tako osigurala prolaz u nokaut fazu, Fae je novinarima rekao da je razočaran Schweinsteigerovim komentarima.
“Kada poznajete fudbal onako kako ga on poznaje, onda je čudno da tako govori… što bismo mogli nazvati rasističkim ako stvari nazivamo pravim imenom”, rekao je Fae. “Ali danas živimo u svijetu u kojem svako može reći šta misli.”
“Ne mogu promijeniti njegovu perspektivu. Ne mogu promijeniti način na koji govori. Ali ono što mogu učiniti jeste da na terenu pokažem da Afrika nije samo fizička igra. Mi smo također vrlo tehnični i vrlo taktični”, dodao je.
On je dalje izjavio: “On je bio svjetska zvijezda, ali je pomalo zaboravljen, pa pokušava stvoriti buku. Neka mu je sreća ako tako misli. Slobodan je da to radi. Ali mi ćemo nastaviti dalje i pokušati to ignorisati.”

