Demanti i pojašnjenje
Vlada Kantona Sarajevo demantuje: Produženje radnog vremena nije naša odgovornost
Vlada Kantona Sarajevo demantuje: Produženje radnog vremena nije naša odgovornost
Vlada Kantona Sarajevo odbacuje navode da je premijer ili izvršna vlast uskratila saglasnost za produženje radnog vremena ugostiteljskih objekata, ističući da su za takve odluke isključivo nadležne lokalne samouprave.
Kako objašnjavaju, propisivanje radnog vremena spada u ingerenciju općinskih vijeća, dok kantonalna administracija u ovom postupku nema zakonskih ovlaštenja.
Svjesna postojeće situacije, izvršna vlast je održala više koordinacionih sastanaka s predstavnicima lokalnih zajednica na kojima ih je informisala o zakonskom okviru, a inspekcijski organi su uz to uputili i pisanu obavještenje.
Da ne postoje zakonske prepreke, potvrđuje i činjenica da su općine Stari Grad i Hadžići već donijele odgovarajuće odluke u skladu s važećim propisima.
Navodi da je premijer ili Vlada “odbila” produženje radnog vremena potpuno su neosnovani, budući da je nemoguće donijeti odluku o nečemu što izlazi iz okvira njihovih nadležnosti, poručuju iz Kabineta premijera.
Iz kantonalne vlade upućen je poziv preostalim općinama da bez odgađanja iskoriste svoja zakonska prava, vodeći računa o interesima stanovnika, privrednika i posjetilaca.
Također, naglašavaju da su u proteklom periodu izdvojili značajna financijska sredstva za turizam, kulturu, sport i zabavu, te da i dalje ostaju posvećeni osiguravanju pogodnog okruženja za buduće događaje.


