Izjava gradonačelnika

Milić odbacio entitetizaciju: napad na Dejton i arbitražu

Milić odbacio entitetizaciju: napad na Dejton i arbitražu

prije 1 sat
Milić odbacio entitetizaciju: napad na Dejton i arbitražu
Milić odbacio entitetizaciju: napad na Dejton i arbitražu
Podijeli vijest:

Gradonačelnik Brčko distrikta Siniša Milić kategorički je demantovao navode o takozvanoj “entitetizaciji” ove lokalne zajednice, istaknuvši da se iza tih optužbi zapravo krije osporavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i Arbitražne odluke za Brčko, te pokušaj narušavanja političke stabilnosti distrikta.

Milić je u izjavi za medije poručio da ne postoji nikakva entitetizacija distrikta, već da Brčko funkcioniše kao otvoreni grad u kojem tri konstitutivna naroda i dva entiteta sarađuju pod jednakim uslovima.

Prema njegovim riječima, oni koji iznose tvrdnje o entitetizaciji zapravo su protivnici Dejtonskog sporazuma i Arbitražne odluke, a među njima se nalaze pojedinci koji su godinama koristili budžetska sredstva distrikta za vlastite potrebe.

Milić smatra da je pravi motiv ovih optužbi lično nezadovoljstvo i frustracija onih koji su izgubili političku moć u Brčkom.

On je upozorio da ovakve poruke ne smiju ugroziti međunacionalnu stabilnost distrikta, te da zaslužuju oštru osudu domaće javnosti i međunarodnih predstavnika, posebno zbog podrške koju su dobile od Asocijacije Krug 99.

   Tagovi