Kritična situacija

Mostar pod crnim oblakom: Požar na deponiji Uborak još uvijek neugasiv

Mostar pod crnim oblakom: Požar na deponiji Uborak još uvijek neugasiv

prije 1 sat
Mostar pod crnim oblakom: Požar na deponiji Uborak još uvijek neugasiv
Mostar pod crnim oblakom: Požar na deponiji Uborak još uvijek neugasiv
Podijeli vijest:

U Mostaru je proglašeno vanredno stanje nakon što se požar na deponiji Uborak proširio na veći dio objekata. Građani su evakuisani, a reporterka Ivana Vidmar izvještava s lica mjesta.

Gradske vlasti su, zbog ogromne materijalne štete i potrebe za hitnom intervencijom, proglasile vanredno stanje. Mjera je donesena kako bi se omogućilo brzo djelovanje službi i organizacija privremenog zbrinjavanja.

Vatrogasnim ekipama uspjelo je da zaštite obližnje kuće i kasarnu udaljenu stotinjak metara od požarišta. Interventne službe i dalje su prisutne na terenu i prate razvoj događaja.

Vatra je planula jutros oko devet sati, a prema prvim informacijama uzrok je bio bager koji se zapalio. Mostar je tokom dana bio prekriven gustim, crnim dimom, a u gašenju su pomagala i dva air traktora Oružanih snaga BiH.

Vatra još uvijek nije stavljena pod kontrolu, pa su nadležni izdali upozorenje građanima, posebno trudnicama i starijim osobama, da zatvore prozore i ne izlaze napolje zbog potencijalno kancerogenog zraka.

Civilna zaštita je na današnjoj sjednici službeno proglasila vanredno stanje na području grada.

Omer Hujdur, predstavnik inicijative “Jer nas se tiče”, opisao je situaciju kao katastrofu velikih razmjera. Dim se, kako je rekao, kreće prema Mostaru i Čapljini, a disanje je otežano zbog visokih temperatura. Smatra da će neko morati snositi odgovornost za ovaj događaj. Istaknuo je da je federalni inspektorat već ranije zabranio odlaganje na toj lokaciji. Međutim, grad i uprava deponije nisu poštovali zabranu i nastavili su sa odlaganjem otpada.

Vijest je prenijela Federalna televizija.

   Tagovi