Ekološka katastrofa
Požar na Uborku: Mostar proglasio vanredno stanje, šteta ogromna
Požar na Uborku: Mostar proglasio vanredno stanje, šteta ogromna
Nakon što je jutros izbio ogroman požar na deponiji Uborak, koji je prouzročio gotovo potpunu materijalnu štetu, Grad Mostar proglasio je vanredno stanje kako bi se omogućilo brzo djelovanje službi u sanaciji i privremenom zbrinjavanju otpada.
Gradonačelnik Mario Kordić izjavio je na konferenciji za medije da je požar zahvatio deponijska polja Buđevci i Uborak, potpuno uništivši reciklažnu halu i opremu, dok je upravna zgrada spašena zahvaljujući brzoj intervenciji vatrogasaca. Naglasio je da je šteta gotovo potpuna i da situacija predstavlja ozbiljan problem za Mostar i širu regiju.
Kordić je pojasnio da proglašenje izvanrednog stanja omogućava Stožeru civilne zaštite donošenje hitnih mjera za organizaciju odlaganja otpada. Apelovao je na građane da do daljnjeg ne iznose komunalni i kruti otpad na javne površine kako se ne bi dodatno opteretio sistem. Gospodarskim subjektima naloženo je da reciklažni otpad, poput ambalaže i stakla, odvoze u reciklažno dvorište na Bišće Polje. Također je najavio da su u toku pregovori s drugim deponijama radi pronalaska privremenog rješenja dok se Uborak ne sanira.
U gašenju požara angažirani su profesionalni vatrogasci, dobrovoljna društva, zračne snage i pripadnici OS BiH. Požar je trenutno lokaliziran unutar kruga deponije i nema opasnosti od širenja na okolno područje.
Kordić nije htio spekulisati o uzroku požara, istaknuvši da je policija uključena u istragu. Dodao je da su pomoć ponudili Vlada FBiH, premijer Nermin Nikšić i ministrica Nasiha Pozder, te da će se razmotriti proglašenje izvanrednog stanja na višim nivoima.
Zapovjednik Stožera civilne zaštite HNŽ Adil Šuta ocijenio je da je riječ o ekološkoj katastrofi čije će se posljedice tek u potpunosti sagledati. Stavili smo sve raspoložive snage na raspolaganje i zatražili pomoć drugih općina kako bismo spriječili dalje širenje posljedica i omogućili normalno funkcioniranje grada. Nadležne službe nastavljaju aktivnosti na gašenju, procjeni štete i pronalasku alternativnih rješenja za zbrinjavanje otpada.


