Infrastruktura i saradnja

Sastanak u Banjaluci: Potvrđena intenzivna saradnja RS i Srbije na ključnim projektima

Sastanak u Banjaluci: Potvrđena intenzivna saradnja RS i Srbije na ključnim projektima

prije 8 sati
Muškarac u tamnom odijelu i crveno-plavoj kravati govori za govornicom, sa zastavom na reveru.
Muškarac u tamnom odijelu i crveno-plavoj kravati govori za govornicom, sa zastavom na reveru.
Podijeli vijest:

Premijeri Republike Srpske i Srbije, Savo Minić i Đuro Macut, održali su sastanak u Banjaluci na kojem su potvrdili nastavak snažne saradnje u infrastrukturi, privredi, nauci i kulturi. Zvaničnici su istakli da su dvije strane neraskidivo povezane istom kulturom i tradicijom, te da se radi na potpunom povezivanju.

Minić je naglasio da je dogovor o izgradnji auto-puta Banjaluka–Beograd historijski projekat. Razgovarano je o ugovornim obavezama, s posebnim akcentom na petlju Brodac. Kako je rekao, usvojeni su podzakonski akti za rješavanje imovinsko-pravnih pitanja, a cilj je da se radovi na dionici do Brodca intenziviraju i završe u planiranom roku. Zajednički sastanak sa resornim ministrima biće održan već u julu.

Što se tiče Aerodroma Trebinje, Minić je izvijestio da je završeno više od polovine eksproprijacije i rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, dok se na nivou zajedničkih institucija rješava upis aerodroma. Planirano je i povećanje broja letova na liniji Banjaluka–Beograd. Učešće Republike Srpske na izložbi EXPO 2027 u Beogradu ocijenjeno je kao izuzetno značajno.

Macut je izrazio uvjerenje da će redovni mjesečni sastanci ubrzati realizaciju ključnih projekata u naredne dvije godine. Pored putne infrastrukture, radi se na dokumentaciji za željeznički pravac Višegrad–Mokra Gora. Formirat će se posebno tijelo za nauku i visoko obrazovanje koje će u roku od mjesec dana dati smjernice za saradnju, a kulturno povezivanje, s naglaskom na lik Ive Andrića, postavljeno je kao temelj budućih veza. “Ovo je trenutak da iskoristimo ono što nas spaja za čvršće odnose”, poručio je Macut.

   Tagovi