Susret u Sarajevu
Nikšić i Spence o napretku FBiH: Pohvale za smanjenje siromaštva i podršku radnicima
Nikšić i Spence o napretku FBiH: Pohvale za smanjenje siromaštva i podršku radnicima
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić i rezidentna koordinatorica UN-a u BiH Arnhild Spence održali su danas sastanak u zgradi Vlade u Sarajevu.
Spence je naglasila da UN putem svojih 19 agencija godinama uspješno sarađuju s bh. vlastima, uz razvojnu misiju usmjerenu na podršku svim građanima. Kroz pomoć lokalnim institucijama, istakla je, doprinose ostvarivanju ciljeva održivog razvoja.
Pohvalila je rad aktuelne vlade, naročito rezultate u borbi protiv siromaštva i unapređenju inkluzivnosti. Prema njenim riječima, vlada je ostvarila značajan napredak u ispunjavanju ciljeva održivog razvoja.
Nikšić je zahvalio na interesovanju i istaknuo da je ova vlada uspješno nametnula teme životnog standarda. Napomenuo je napredak po pitanju minimalne plate, zaštite radnika i penzionera, te da su po prvi put smanjenjem doprinosa olakšali poslodavcima. Istovremeno, dodao je, nisu zanemareni ni infrastrukturni projekti.
Kada je riječ o oblastima gdje je potrebna podrška UN-a, Nikšić je izdvojio projekte energetske tranzicije i zaštite životne sredine.
Na sastanku su razmatrali i aktuelnu socio-ekonomsku i političku situaciju. Sagovornici su se saglasili da je dosadašnji angažman UN-a izuzetno važan za građane BiH, te da postoji obostrani interes za nastavak saradnje, saopćeno je iz Vlade FBiH.


