Ozbiljna kriza

Mostar u krizi: Požari na deponiji i optužbe za terorizam

Mostar u krizi: Požari na deponiji i optužbe za terorizam

prije 5 sati
Muškarac u bijeloj košulji ispred plave pozadine sa grbom i natpisom Grad Mostar
Muškarac u bijeloj košulji ispred plave pozadine sa grbom i natpisom Grad Mostar
Podijeli vijest:

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić ocijenio je da se grad nalazi u jednoj od najozbiljnijih situacija u proteklih nekoliko godina, nakon što su izbili požari na deponiji Uborak. Prema njegovim riječima, najnoviji incidenti sadrže elemente koji upućuju na terorizam.

Kordić je podsjetio da je prije tri dana zapaljena deponija Uborak, zbog čega je proglašeno vanredno stanje. Zahvaljujući angažmanu vatrogasaca i zračnoj podršci, požar je stavljen pod kontrolu u roku od dva dana, a u gašenju su učestvovali i pripadnici policije i tužilaštva.

Grad je istovremeno tražio alternativne lokacije za privremeno odlaganje otpada, ali je naišao na snažan otpor mještana i udruženja koji godinama opstruiraju proces proširenja deponije. Kordić je kritikovao pojedine vijećnike što su, umjesto razgovora, stali na stranu stanovnika i time dodatno otežali situaciju.

Drugi požar izbio je jutros dok su gradske službe pokušavale organizovati pretovar smeća na novoj lokaciji. Vatra se proširila na deponiju automobilskih guma u blizini stambenih objekata, zbog čega je naređena evakuacija okolnog stanovništva. Vatrogasci su uspjeli staviti požar pod nadzor.

Kordić je istakao da tužilaštvo kvalifikuje ove događaje kao ozbiljna krivična djela, te da podmetanje požara za vrijeme vanrednog stanja nosi elemente terorizma. Naglasio je da naredbe stožera civilne zaštite moraju biti poštovane, a svako opstruiranje povlači krivične sankcije.

Gradonačelnik je objasnio da Grad već šest godina vodi pravnu bitku za deponiju Uborak, koja posjeduje valjanu okolinsku dozvolu. Smatra da se kroz žalbe i tužbe zloupotrebljava pravni sistem kako bi se spriječilo normalno funkcionisanje deponije. Incidenti su se desili upravo kada je Grad započeo sanaciju i pripremu za otvaranje nove plohe.

Šteta na deponijskom postrojenju procjenjuje se na više miliona eura, a posljedice osjeća i turizam jer je grad prekriven dimom i neugodnim mirisima. Kvalitet zraka se prati na satnom nivou, a građani se redovno obavještavaju o stanju.

Kordić je na kraju izrazio žaljenje zbog politizacije krize u izbornoj godini, ocijenivši da pojedini vijećnici pokušavaju izvući jeftine političke poene, što smatra kriminalnim. Poručio je da će gradske vlasti, uz podršku civilne zaštite, nastaviti kontrolisati situaciju uprkos kaotičnom stanju.

   Tagovi