Prva visoka misija

Marco Rubio na diplomatskoj misiji: Saveznici nezadovoljni dogovorom s Iranom

Marco Rubio na diplomatskoj misiji: Saveznici nezadovoljni dogovorom s Iranom

prije 3 sata
Čovjek u tradicionalnoj arapskoj odjeći razgovara sa ženom i muškarcem u odijelu na otvorenom prostoru.
Čovjek u tradicionalnoj arapskoj odjeći razgovara sa ženom i muškarcem u odijelu na otvorenom prostoru.
Podijeli vijest:

Državni sekretar Sjedinjenih Država Marco Rubio započeo je danas trodnevnu diplomatsku turneju po zemljama Persijskog zaliva, prenosi agencija Reuters.

Rubio će sa američkim saveznicima razgovarati o njihovom mišljenju da su ustupci iz prošlosedmičnog memoranduma o razumijevanju između SAD i Irana previše velikodušni.

Jedna od tema mogla bi biti i osnivanje investicionog fonda vrijednog 300 milijardi dolara, koji je predviđen tim memorandumom.

Rubio je kasno sinoć stigao u Abu Dhabi, a ovo je njegova prva diplomatska misija na visokom nivou u vezi sa memorandumom.

Među zemljama koje posjećuje su Ujedinjeni Arapski Emirati i Kuwait.

U obje države nalaze se strateški važne američke vojne baze koje su bile na meti Teherana tokom rata.

Rubio je potvrdio da će sa saveznicima SAD razgovarati o njihovom nezadovoljstvu odredbama memoranduma, kao i o pitanjima koja njime nisu obuhvaćena.

Posljednjih sedmica Rubio uglavnom nije javno učestvovao u razgovorima vezanim za Iran.

Pregovore sa Teheranom u Švicarskoj prošlog vikenda vodio je potpredsjednik SAD James David Vance.

   Tagovi