Prva visoka misija
Marco Rubio na diplomatskoj misiji: Saveznici nezadovoljni dogovorom s Iranom
Marco Rubio na diplomatskoj misiji: Saveznici nezadovoljni dogovorom s Iranom
Državni sekretar Sjedinjenih Država Marco Rubio započeo je danas trodnevnu diplomatsku turneju po zemljama Persijskog zaliva, prenosi agencija Reuters.
Rubio će sa američkim saveznicima razgovarati o njihovom mišljenju da su ustupci iz prošlosedmičnog memoranduma o razumijevanju između SAD i Irana previše velikodušni.
Jedna od tema mogla bi biti i osnivanje investicionog fonda vrijednog 300 milijardi dolara, koji je predviđen tim memorandumom.
Rubio je kasno sinoć stigao u Abu Dhabi, a ovo je njegova prva diplomatska misija na visokom nivou u vezi sa memorandumom.
Među zemljama koje posjećuje su Ujedinjeni Arapski Emirati i Kuwait.
U obje države nalaze se strateški važne američke vojne baze koje su bile na meti Teherana tokom rata.
Rubio je potvrdio da će sa saveznicima SAD razgovarati o njihovom nezadovoljstvu odredbama memoranduma, kao i o pitanjima koja njime nisu obuhvaćena.
Posljednjih sedmica Rubio uglavnom nije javno učestvovao u razgovorima vezanim za Iran.
Pregovore sa Teheranom u Švicarskoj prošlog vikenda vodio je potpredsjednik SAD James David Vance.


