Interventna sredstva
Federacija izdvojila 300.000 KM za sanaciju požara na deponiji u Mostaru
Federacija izdvojila 300.000 KM za sanaciju požara na deponiji u Mostaru
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na telefonskoj sjednici, na prijedlog Federalnog ministarstva okoliša i turizma i ministrice Nasihe Pozder, odobrila 300.000 KM za hitne mjere sanacije štete od požara na regionalnoj deponiji Uborak–Buđevci u Mostaru.
Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH zadužen je da obezbijedi ova interventna sredstva koja će se koristiti za angažman air traktora za gašenje, osiguranje i čišćenje požarišta, prevenciju novih požara, osposobljavanje lokaliteta za pretovar otpada, te transport i odlaganje prikupljenog otpada na druge deponije, kao i za druge nepredviđene troškove.
Grad Mostar je zadužen da provede navedene hitne mjere i Fondu dostavi potrebnu dokumentaciju i redovne izvještaje o njihovoj realizaciji.
U informaciji se navodi da je Grad Mostar jutros obavijestio Federalno ministarstvo o novom požaru na dijelu deponije gdje su uskladištene automobilske gume, što je prouzrokovalo dodatnu materijalnu štetu i ugrozilo normalno funkcionisanje deponije. Ove okolnosti predstavljaju ozbiljan rizik za okoliš, javno zdravlje i sistem upravljanja otpadom u Mostaru i širem području.
Ministarka Pozder je istakla da je Uborak višedecenijski problem koji zahtijeva odgovornost svih nivoa vlasti. Naglasila je da se odgovornost ne može prebacivati te da je sada najvažnije sanirati požar, utvrditi uzroke i stanje okoliša. Grad Mostar treba donijeti odluke o daljim koracima, a federalno ministarstvo i Fond za zaštitu okoliša pružit će podršku u skladu sa svojim mogućnostima. Dodala je da je žalosno što su danas izdvojena interventna sredstva umjesto da su postojali spremni projekti za preventivno djelovanje.


