Nepravilnosti na terenu

Inspekcija naložila obustavu odlaganja otpada u Vrapčićima, Halilović traži hitne mjere

Inspekcija naložila obustavu odlaganja otpada u Vrapčićima, Halilović traži hitne mjere

prije 1 sat
Inspekcija naložila obustavu odlaganja otpada u Vrapčićima, Halilović traži hitne mjere
Inspekcija naložila obustavu odlaganja otpada u Vrapčićima, Halilović traži hitne mjere
Podijeli vijest:

Nakon što je zastupnica Suada Halilović zatražila hitnu reakciju nadležnih, inspektorica za okoliš Mirsada Gološ izvršila je nadzor i naredila trenutnu obustavu daljnjeg deponiranja otpada na lokaciji u Vrapčićima.

U dopisu Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, Halilović je navela da se od jutarnjih sati u neposrednoj blizini jezera Vrapčići, na svega pedeset metara udaljenosti, vrši privremeno odlaganje otpada, što je uslijedilo nakon ponedjeljačnog požara na deponiji Uborak.

„Postoji ozbiljna sumnja da se ovakvim postupanjem krše važeći propisi iz oblasti zaštite okoliša, upravljanja otpadom i zaštite voda, te da postoji rizik od ugrožavanja okoliša, zdravlja stanovništva i prirodnih resursa“, istakla je Halilović, tražeći hitan izlazak inspekcije, utvrđivanje činjeničnog stanja i poduzimanje mjera.

Inspektorica Gološ je obavila nadzor i u nalazu konstatirala da je 23. juna gradsko komunalno preduzeće istovarilo oko 11 kamiona, odnosno približno 115 tona komunalnog otpada, te ga deponiralo na betonskom bazenu u blizini akumulacije HE Mostar.

U svom nalazu inspektorica je zatražila hitnu reakciju i naložila obustavu odlaganja otpada, kao i poduzimanje mjera za sprječavanje daljnjeg zagađenja i mogućeg curenja štetnih voda u akumulaciju. Također, predmet je proslijeđen vodnim inspektorima na daljnje postupanje.

Podsjećamo, Gradski stožer civilne zaštite Mostara ranije je donio odluku o korištenju ove lokacije kao privremene pretovarne stanice.

   Tagovi