Ogromna emisija obveznica

SpaceX emituje obveznice od 25 milijardi dolara za AI ekspanziju

SpaceX emituje obveznice od 25 milijardi dolara za AI ekspanziju

prije 4 sata
SpaceX emituje obveznice od 25 milijardi dolara za AI ekspanziju
SpaceX emituje obveznice od 25 milijardi dolara za AI ekspanziju
Podijeli vijest:

Kompanija Elon Muska, SpaceX, pokrenula je emisiju obveznica u pet tranši s ciljem prikupljanja najmanje 25 milijardi dolara, potvrdio je izvor upoznat s ovim procesom. Riječ je o svježe javno kotiranoj firmi koja na ovaj način traži sredstva za kapitalno intenzivno širenje u oblasti vještačke inteligencije.

AI ambicije SpaceX-a nose ogromnu cijenu i zahtijevaju desetine milijardi dolara ulaganja u podatkovne centre, računarsku opremu i energetsku infrastrukturu.

Emisija uključuje neobezbijeđene obveznice višeg ranga s rokovima dospijeća od 5, 7, 10, 20 i 30 godina, navodi se u dokumentaciji koju je pregledala agencija Reuters. Prikupljena sredstva bit će korištena za otplatu zaduženja po bridge kreditu, kao i za opće korporativne svrhe.

Ova emisija, koja je prva investicioni rejting obveznica SpaceX-a u dolarima, privukla je narudžbe u vrijednosti od skoro 85 milijardi dolara, dodaje izvor.

Spacex se nije odmah odazvao na zahtjev Reutersa za komentarom.

Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase, Goldman Sachs i Morgan Stanley rukovode prodajom, prema dokumentu.

Kreditne rejting agencije su prošle sedmice dodijelile kompaniji investicioni rejting, što ukazuje na povjerenje u finansijsku stabilnost SpaceX-a dok nastavlja sa svojim skupim AI planovima.

Dionice firme koja se kreće od raketa do vještačke inteligencije su u utorak porasle, nakon nedavne rasprodaje povezane s povlačenjem tehnološkog sektora, a nakon spektakularnog debija 12. juna.

   Tagovi