Logistički problemi
Mehdi Taremi žestoko kritikuje logističke probleme: “Nismo dobrodošli u SAD”
Mehdi Taremi žestoko kritikuje logističke probleme: “Nismo dobrodošli u SAD”
Kapiten Irana Mehdi Taremi oštro je kritizirao uslove pod kojima njegova reprezentacija igra na Svjetskom prvenstvu u Sjedinjenim Državama, nakon što su u petak odigrali 1:1 protiv Egipta i tako se možda osigurali za nokaut fazu. Taremi je propustio penal u ranoj fazi, a potom glavom pogodio prečku, dok je kasni pogodak Irana, koji bi im garantovao prolaz u naredni krug, poništen zbog ofsajda.
Utakmica je bila zasjenjena geopolitičkim tenzijama – navijači su mahali predrevolucionarnim iranskim zastavama i zviždali himni, sve to samo nekoliko sati nakon što su SAD izvele udare na Iran, pri čemu su dvije države međusobno optuživale za kršenje primirja dogovorenog prošle sedmice. Iran se suočavao i s putnim restrikcijama, iako su američke vlasti dozvolile putovanje iz meksičke baze dva dana prije utakmice umjesto samo jednog.
Taremi je, međutim, istakao da su uslovi nepravedni, opisavši turnir kao logističku “katastrofu” i pozvao FIFA-inu administraciju da pokuša riješiti situaciju. “FIFA mora riješiti svaki problem ovdje, ali nažalost od početka nisu uspjeli to spriječiti”, kazao je Taremi novinarima.
Dodao je da je predsjednik FIFA-e Gianni Infantino posjetio svlačionicu Irana nakon prve utakmice i rekao “ovo je tek početak”, ali da grupna faza završava sutra i da Iran nema svoje logističko osoblje ovdje. Taremi je nastavio: “Kako je moguće da uvijek moramo putovati u Tijuanu? Volimo ljude Meksika, volimo Tijuanu, oni su skromni ljudi. Volimo ih. Ali kao profesionalni igrači u profesionalnom takmičenju, to nije u redu.”
Nagovijestio je i da Iran više nije dobrodošao na turniru, iako bi se mogli naći u šesnaestini finala ako rezultati subotnjih grupnih utakmica budu išli u njihovu korist. “Ko nam želi pomoći? Ko? Ako žele da ispadnemo – u redu, neka ispadnemo. Ali to nije fer”, upitao je Taremi. FIFA nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar izvan uobičajenog radnog vremena.

