Spremni za Englesku
DR Kongo brzo okreće fokus na Englesku: Desabre najavljuje veliki izazov
DR Kongo brzo okreće fokus na Englesku: Desabre najavljuje veliki izazov
Selektor Demokratske Republike Kongo, Sebastien Desabre, izjavio je da pripreme za osminu finala Svjetskog prvenstva protiv Engleske počinju odmah nakon dramatičnog preokreta u pobjedi nad Uzbekistanom.
Pobjeda od 3:1 u posljednjem meču Grupe K osigurala je Kongu plasman među osam najboljih trećeplasiranih ekipa, čime su izborili duel sa timom Thomasa Tuchela u Atlanti u srijedu.
„Počećemo s radom odmah na pripremama. Imamo nekoliko igrača u sastavu koji nastupaju u engleskoj ligi, pa će nam oni pomoći, ali ćemo se pripremiti na najbolji mogući način za ono što će za nas biti vrlo velika utakmica“, rekao je Desabre, čiji je tim ostvario prvu pobjedu na Svjetskom prvenstvu, a Yoane Wissa iz Newcastle Uniteda postigao je dva gola.
Desabre je prekinuo prva pitanja na konferenciji za novinare nakon utakmice kako bi insistirao na čestitkama i pohvalama svom timu.
„Prije nego što odgovorim, želio bih čestitati svojim igračima na njihovom radu. Ovo je tim koji je zajedno već četiri godine i uvijek smo vjerovali. Pobjeda mnogo znači zemlji, bila je zaista divna. Vrlo je pozitivno i pokazali smo dobru sliku Konga“, kazao je novinarima.
DR Kongo je meč započeo sporo i primio gol već u desetoj minuti, ali Desabre je rekao da ranije pripremljeni planovi znače da nije bio zabrinut.
„Naravno, nikad niste sigurni u pobjedu, ali jasno je da smo napravili grešku dajući im previše prostora na početku. Međutim, od početka ovog Svjetskog prvenstva planirali smo da u ovoj utakmici koristimo igrače koji nisu igrali u prve dvije utakmice (protiv Portugala i Kolumbije). Svježi igrači dali su nam prednost i bilo je sasvim logično da nastavimo i pobijedimo“, zaključio je Desabre.

