Sjećanje i edukacija
Dani sjećanja na genocid: Tuzla spremna za komemorativne aktivnosti
Dani sjećanja na genocid: Tuzla spremna za komemorativne aktivnosti
Tuzla će kroz višednevne sadržaje odati počast žrtvama srebreničkog genocida, a manifestacija pod nazivom „Dani sjećanja na genoćid u Srebrenici“ ima za cilj njegovanje kulture pamćenja, edukaciju mladih i borbu protiv negiranja zločina. U pripremi programa učestvuje jedanaest udruženja i institucija, predvođenih Medžlisom Islamske zajednice Tuzla, koji su za građane osmislili raznovrsne aktivnosti. „Veliki broj naših ustanova se uključio u ovaj zajednički program. Pozivamo sugrađane da nas podrže svojim dolaskom, jer ima za svakoga ponešto. Ovi programi služe da se podsjetimo i opomenemo svi zajedno“, izjavio je Hafiz Ismail-ef. Fazlović iz Medžlisa IZ Tuzla.
U sklopu manifestacije biće predstavljena fotomonografija „Srebrenica Potočari: Agresija i ratni zločini“ autora Ahmeta Bajrića Blicka. Ovo dokumentarno djelo na preko 570 stranica i s više hiljada fotografija svjedoči o stradanju Bošnjaka Podrinja, masovnim grobnicama, komemoracijama i potrazi za istinom o počinjenim zločinima. „Fotomonografija je zbir mog tridesetogodišnjeg rada, obilazak svih grobnica, Marša mira i svih komemoracija, sažet u preko 3500 fotografija. Bio sam na svim grobnicama koje su pronađene u Podrinju“, kazao je Ahmet Bajrić Blicko, fotograf i autor.
Posebno mjesto u programu zauzima predstava „Rode“, koju je produciralo pozorište mladih Tuzle. Predstava se temelji na činjenicama i presudama Haškog tribunala, a umjetničkim izrazom mladima približava istinu o genocidu i šalje poruku da se takvi zločini nikada ne smiju ponoviti. Do sada ju je pogledalo više od pet hiljada ljudi širom Bosne i Hercegovine. „Predstava se igra 29. juna u 20 sati s besplatnim ulazom. Publika može rezervirati mjesta. U projekat je uključeno 50 mladih ljudi. Predstava je nastala na osnovu zvaničnih presuda Haškog tribunala, a mladi glumci jasno i glasno pokazuju da razumijemo šta se desilo i kroz pozorište ukazujemo da se nešto slično ne smije ponoviti“, rekao je režiser Adnan Mujkić.
U okviru obilježavanja održaće se i „Šetnja za Srebrenicu“ koja kreće 10. jula ispred BKC-a Tuzla. Organizatori ističu da je i više od tri decenije nakon genocida obaveza društva da čuva sjećanje na žrtve i prenosi istinu budućim generacijama. Građani su pozvani da svojim prisustvom podrže programske sadržaje i doprinesu kulturi pamćenja, koja ostaje najvažniji odgovor na pokušaje negiranja zločina.


