Najviša pripravnost
CDC podigao stepen pripravnosti na najviši nivo zbog ebole u Kongu
CDC podigao stepen pripravnosti na najviši nivo zbog ebole u Kongu
Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) podigli su nivo odgovora na epidemiju ebole u Demokratskoj Republici Kongo na najviši mogući stepen, označen kao nivo 1, iako je procjena rizika za Sjedinjene Države ostala niska.
Prema službenim podacima američkih zdravstvenih vlasti, od početka izbijanja zaraze u Kongu je zabilježeno više od 1.200 inficiranih osoba, dok je 321 pacijent preminuo. U susjednoj Ugandi od ebole je umrlo 20 ljudi.
Nivo 1 predstavlja najozbiljniju oznaku koju CDC koristi, a rezervisan je za kritične vanredne situacije. Ova mjera omogućava maksimalno raspoređivanje osoblja za djelovanje na terenu u pogođenim zemljama.
Prethodna proglašenja nivoa 1 dogodila su se nakon uragana Katrina 2005. godine, pandemije svinjskog gripa 2009–2010, epidemije ebole u Zapadnoj Africi 2014–2016. i epidemije virusa Zika 2016–2017. u Južnoj Americi.
Doktor Satish Pillai, rukovodilac za incidente u odgovoru CDC-a na ebolu, potvrdio je na konferenciji za novinare da je do sada u inostranstvo upućeno 19 članova osoblja koji će pružiti podršku lokalnim timovima.
On je dodao da će oni pojačati više od 125 ljudi koji su već na terenu u sklopu kancelarija CDC-a u Kongu i Ugandi te u ministarstvima zdravlja obje zemlje.
CDC također osigurava finansijska sredstva partnerima na terenu, a obučili su i 25 lokalnih terenskih epidemiologa koji mogu djelovati u područjima nedostupnim međunarodnom osoblju.
Iako je rizik za širenje ebole u SAD ocijenjen kao nizak, zdravstvene vlasti nastavljaju pratiti situaciju i spremne su na daljnje korake po potrebi.


