Odluka o zaštiti vode

Bihać odbio nove koncesije za kamenolom u Međudražju

Bihać odbio nove koncesije za kamenolom u Međudražju

prije 1 sat
Bihać odbio nove koncesije za kamenolom u Međudražju
Bihać odbio nove koncesije za kamenolom u Međudražju
Podijeli vijest:

Gradska uprava Bihaća je neformalnoj grupi građana “Plješevički otpor – Međudražje bez kamenoloma” saopćila da neće razmatrati produženje niti dodjelu nove koncesije za kamenolom “Podići” u Međudražju, ukoliko takav zahtjev bude podnesen. Glavni razlog leži u činjenici da se taj lokalitet nalazi u trećoj zaštitnoj zoni izvorišta pitke vode Klokot i Privilica, gdje je izgradnja i rad kamenoloma strogo zabranjen.

U dopisu koji je uputila Služba za upravljanje razvojem, komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša predstavnicima građanske inicijative, navodi se da je ovakav stav usaglašen nakon sastanka s gradonačelnikom Bihaća održanog 24. aprila ove godine.

Pozivajući se na Odluku o zaštiti izvorišta vode za piće Klokot i Privilica, Gradska uprava ističe da se lokalitet “Podići”, odnosno zemljište označeno kao k.č. 489 k.o. Zavalje, nalazi u III zaštitnoj zoni u kojoj su, između ostalog, zabranjeni izgradnja i rad kamenoloma i drugih pozajmišta materijala.

S obzirom na to da važeći ugovor o koncesiji ističe 22. novembra 2026. godine, iz građanske inicijative zaključuju da nakon tog datuma eksploatacija kamena na ovoj lokaciji više neće biti moguća.

“Ova obavještenje ne može izbrisati petnaest godina miniranja, detonacija, prašine, oštećenih puteva i problema koje su trpjeli mještani Međudražja, ali predstavlja važan trenutak jer je jedna institucija jasno potvrdila da kamenolomu nije mjesto u vodozaštitnoj zoni. Naša borba ovdje ne završava. Tražimo potpunu rekultivaciju kamenoloma, sanaciju puta prema Zavalju i kroz Međudražje, obnovu lokalnog vodovoda te odgovore kako je bilo moguće da kamenolom godinama radi na prostoru gdje takva djelatnost nije bila dozvoljena. Voda koju pije Bihać nema alternativu, a javni interes nema rezervni izvor”, poručili su iz “Plješevičkog otpora – Međudražje bez kamenoloma”.

Iz ove građanske inicijative navode da će nastaviti insistirati na utvrđivanju odgovornosti svih nadležnih institucija koje su, kako tvrde, godinama dopuštale rad kamenoloma uprkos činjenici da se nalazi u zaštićenom vodozaštitnom području, te će pratiti sve daljnje aktivnosti do isteka važeće koncesije.

   Tagovi