Projekat uređenja obale

Banjaluka dobija novu rivu: Šetalište uz Vrbas s trgovima i pozornicom

Banjaluka dobija novu rivu: Šetalište uz Vrbas s trgovima i pozornicom

prije 4 sata
Banjaluka dobija novu rivu: Šetalište uz Vrbas s trgovima i pozornicom
Banjaluka dobija novu rivu: Šetalište uz Vrbas s trgovima i pozornicom
Podijeli vijest:

Za otprilike dva mjeseca Banjaluka bi trebala dobiti novo uređeno šetalište uz rijeku Vrbas, poznato kao “Banjalučka riva”, koje će uključivati trgove, pozornicu i prostor za kulturne događaje. Gradonačelnik Draško Stanivuković prilikom obilaska radova izjavio je kako se završetak projekta očekuje krajem avgusta ili početkom septembra, dodajući da, prema njegovoj procjeni, oko 90 posto građana podržava ovu investiciju.

Stanivuković je naglasio da je uređenje obale Vrbasa jedan od ključnih projekata za grad te da će Banjaluka napokon dobiti prostor koji će povezati stanovnike s rijekom. “Kao neko ko je cijeli život u Banjaluci, nikada nisam vidio ovaj dio rijeke i ovu stranu Kastela. Svi koji su dolazili nisu imali priliku osjetiti rijeku onako kako treba. Izgradnjom šetališta Banjaluka dolazi do svoje rijeke”, poručio je gradonačelnik.

Prema njegovim riječima, dionica od Gradskog do Venecija mosta bit će posebna jer će sadržavati dva trga i velike platoe. Na tom području planirana je pozorišna scena na otvorenom, namijenjena koncertima, festivalima i drugim kulturnim događajima, s pogledom na tvrđavu Kastel. Šetalište će u prosjeku biti široko oko tri metra, dok će plato na pojedinim mjestima dosezati širinu i do 20 metara.

Stanivuković je istaknuo da će u sklopu projekta biti zasađeno više od 50 novih vrba, a uređeni potez od Rebrovačkog do Gradskog mosta dugačak je oko kilometar i po. Najavio je i planove da se u narednom periodu povežu šetališta od Banj brda do velikog parka kod Delta Planeta, čime bi Banjaluka dobila otprilike šest kilometara uređenih šetnica uz Vrbas.

Međutim, predstavnici Centra za životnu sredinu ponovo su izrazili zabrinutost zbog radova na uređenju obale Vrbasa, navodeći da ni nakon više pokušaja nisu dobili tražene informacije o projektu. Igor Kalaba iz Centra za životnu sredinu rekao je da su na današnji obilazak došli kako bi iz prve ruke saznali više, jer službenim putem nisu uspjeli dobiti potrebne podatke. “Prije tri sedmice bili smo na sastanku s Gradskom upravom. Obećali su nam da će dostaviti više informacija, ali do danas nismo dobili ništa”, kazao je Kalaba.

Prema njegovom mišljenju, najveći problem nije sam projekat, već način na koji se vodi njegova realizacija, odnosno netransparentnost koja stvara lošu dugoročnu praksu. Kalaba smatra da bi radovi mogli imati negativne posljedice po prirodu, upozoravajući na uništavanje biodiverziteta i staništa brojnih biljnih i životinjskih vrsta. Dodao je da se projekat više od dvije godine u javnosti predstavlja kao izgradnja šetališta, dok su na sastanku saznali da je zapravo riječ o projektu zaštite od poplava. “Oni govore da se radi o sužavanju korita i ubrzavanju toka rijeke, ali ćemo to moći procijeniti tek kada dobijemo uvid u kompletnu dokumentaciju”, rekao je Kalaba. Iako je cilj zaštita od poplava, u Centru za životnu sredinu smatraju da bi ovakav način izvođenja radova mogao imati dugoročne negativne posljedice po rijeku i njen ekosistem, te poručuju da bi bilo idealno učiti na greškama većih gradova koji danas plaćaju posljedice sličnih zahvata.

   Tagovi