Protest u Zenici

Radnici Nove Željezare obustavili rad: Osam zahtjeva upravi

Radnici Nove Željezare obustavili rad: Osam zahtjeva upravi

prije 2 sedmice
Pogled na industrijsko postrojenje sa dimnjacima koji ispuštaju dim, uz gradsku zonu i planine u pozadini.
Pogled na industrijsko postrojenje sa dimnjacima koji ispuštaju dim, uz gradsku zonu i planine u pozadini.
Podijeli vijest:

Radnici u Tvornici građevinskih armatura, koja posluje u sklopu Nove Željezare Zenica, jutros su prekinuli rad, a pridružili su im se i kolege iz valjaonica iz kojih se otprema gotova roba.

Predsjednik Sindikata NŽZ Rašid Fetić potvrdio je za „Avaz“ niz razloga zbog kojih su radnici odlučili na ovaj protest.

Fetić navodi da bi radnici zbog 12-satnih smjena trebali dobiti dva bon dnevno za hranu, ali im se uplaćuje samo jedan. Također, nije osiguran prijevoz od kapije do radnog mjesta, što podrazumijeva višekilometarsku pješačku rutu. Radnici nemaju rukavice ni zaštitnu opremu, a pitka voda je ukinuta na više od 47 punktova nakon što je raskinut ugovor s dobavljačem. Osim toga, obustavljena je isplata regresa, iako su radnici pristali na odbitak od tri posto plus notarske troškove, što iznosi oko 20 maraka. Uprava za to okrivljuje Vladu FBiH i Sindikat zbog usvajanja zakona o uvođenju prinudne uprave u NŽZ.

Radnici su se jutros sastali s direktorom, a sastanak je trajao oko dva sata. U međuvremenu su im se solidarisali i drugi pogoni, pa je tako i Mehanička obustavila rad i obavijestila upravu.

Fetić ističe da radnici imaju osam do devet zahtjeva koje traže da se hitno ispune, te da do tada nema izvoza gotove robe niti proizvodnje.

Predstavnici Sindikata prisustvovat će današnjoj sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH na kojoj će se razmatrati prijedlog zakona o uvođenju vanredne uprave u NŽZ.

   Tagovi