Požar u Mostaru

Požar na deponiji Uborak: Vatrogasci i dalje na terenu, proglašena nesreća

Požar na deponiji Uborak: Vatrogasci i dalje na terenu, proglašena nesreća

prije 6 sati
Avion za gašenje požara leti kroz gusti crni dim iznad zgrade.
Avion za gašenje požara leti kroz gusti crni dim iznad zgrade.
Podijeli vijest:

U ponedjeljak ujutro, oko devet sati, na mostarskoj deponiji Uborak izbio je požar koji se brzo proširio i zahvatio skladište, objekte i reciklažne mašine. Iz Federalne uprave civilne zaštite saopćili su da je situacija i dalje ozbiljna, ali povoljnija nego tokom prijepodneva.

Odmah po dojavi na teren je izašlo 15 vatrogasaca sa sedam vozila, a svi radnici su evakuirani bez povrijeđenih. Oružane snage su od početka učestvovale sa pješadijom i cisternama, a pomoć iz zraka pružio je i air tractor koji je izveo 13 izbačaja na deponiji u periodu od 10:45 do 16 sati.

Tokom dana požar je gasilo tridesetak vatrogasaca sa 12 vozila, a pristigli su i kolege iz Čapljine. Stanje se u popodnevnim satima donekle poboljšalo, ali je i dalje teško zbog vjetra koji često mijenja smjer. Na terenu ostaje desetak vatrogasaca sa tri cisterne.

Na zajedničkoj sjednici Stožera civilne zaštite Grada Mostara i Županijskog stožera HNŽ-a proglašena je tehničko-tehnološka nesreća uzrokovana požarom u preduzeću JP “Deponija”. Sve nadležne službe, uključujući vatrogasce, hitnu pomoć, air tractor i oružane snage, preduzimaju mjere za lokalizaciju i sanaciju posljedica.

Gradska uprava Mostara izdala je preventivne preporuke za građane: izbjegavati boravak na otvorenom, zatvoriti prozore i vrata, zaštititi ranjive skupine te ne koristiti otvorene vodene površine.

   Tagovi