Wimbledon i vrućina
Novak Đoković: Ovo nisam osjetio na Wimbledonu više od 20 godina
Novak Đoković: Ovo nisam osjetio na Wimbledonu više od 20 godina
Uoči turnira, na konferenciji za medije govorio je jedan od najboljih i najvećih tenisera svih vremena, Novak Đoković, koji je odmah upitan da li je sreo Serenu Williams i šta na Wimbledonu rade osobe s 48 gren slem titula.
„Kao prvo, ono što ona radi inspiriše sve. To sam joj i rekao. Uvijek sam joj se divio, njenom putu, karijeri, njenoj priči. Venus također. Rodila je dvoje djece, propustila nekoliko godina i vratila se na turnir, što iziskuje mnogo truda i odricanja, i to nije samo njeno zadovoljstvo već i zadovoljstvo svih nas što je ponovo gledamo na terenu. Šta god da se dogodi, ona je inspirisala sve nas i to sam joj također rekao. Rekao bih da se tako osjećaju i milioni ljudi koji vole tenis. Viđam je u teretani, tamo je više od mene. To nam govori da želi da ovo prođe na najbolji mogući način. Nadam se da će uživati mnogo poštovanja i da će uživati u igri, jer to sve zaista zaslužuje. Legendarne, istorijske priče i karijere”, kazao je srpski teniser.
Koliki je uticaj vrućine?
„Koliko sam shvatio, temperatura će malo pasti sljedeće sedmice kada turnir počne. Ali, da, ovo je bila vrela sedmica i nešto takvo nisam osjetio više od 20 godina na Wimbledonu. To utiče i na travu, takva je to podloga. Svaka promjena temperature i vremenskih uslova uticaće na travu. Naravno, kada je vruće, trava omekša i podloga omekša, pa loptica manje odskače. Podloga može postati brža kada je ovako toplo. Ali loptice se ponašaju drugačije. Kada je jako vruće i vlažno, one postaju veće i čupavije, što usporava igru. To stvara zanimljivu situaciju, jer su reakcije loptica i same podloge prilično različite. Što se tiče klizavosti, trava je uvijek klizava. Za sada sam, srećom, odigrao jedan egzibicioni meč i nekoliko trening-setova ove sedmice, a nijednom se nisam okliznuo niti pao na teren. Ne znam da li je to dobar znak ili znači da me nešto čeka sljedeće sedmice. Vidjećemo. Na travi uvijek morate biti malo oprezniji nego na drugim podlogama kada je u pitanju kretanje. Ja i dalje proklizavam na travi, ali moram više prilagoditi oslonac i korake kako bih se kretao što efikasnije. To jednostavno nije isto kao na ostalim podlogama. Vidjećemo šta će biti. Mislim da će temperatura pasti. Nadam se da ćemo imati prijatno vrijeme za igru, ali i za publiku, jer ni njima nije prijatno sjediti na 35 stepeni”, rekao je uz osmijeh Novak Đoković.


