Odlučnost i principi
Marta Kostyuk: Iznošenjem stava o ratu jača svrhu i odlučnost
Marta Kostyuk: Iznošenjem stava o ratu jača svrhu i odlučnost
Marta Kostyuk je izjavila kako joj je čvrst stav protiv ruske invazije na njenu domovinu jasnije odredio životnu svrhu na turneji, a negativne reakcije na društvenim mrežama samo pojačavaju njenu odlučnost da nastavi govoriti o tome.
Kostyuk je jedna od najglasnijih teniserki po pitanju rata koji traje od 2022. godine, neprestano tražeći jače priznanje sukoba i odbacujući neutralnost, smatrajući da igrači moraju braniti svoje vrijednosti čak i dok se takmiče.
Dvadesettrogodišnja Ukrajinka je istu strast koju pokazuje na terenu prenijela i na medijske nastupe tokom spektakularnog plasmana u polufinale Roland Garrosa, govoreći direktno o osjetljivoj temi koja je odjeknula i izvan sporta.
“Mislim da mi je to u ovom trenutku ojačalo osjećaj svrhe, jer me fascinira koliko me botova napada na društvenim mrežama”, rekla je Kostyuk za Reuters nakon pauze pred Wimbledon. “Nema ništa bolje od toga jer znači da dodirujem važne teme koje ljudi ne žele čuti. Ranije mi je bilo frustrirajuće i teško podnositi iako sam znala da je većina botova, a ne stvarnih ljudi. Sada me to hrani jer znam da su to stvari o kojima moram govoriti.”
“Nadam se da rat neće trajati cijelu moju karijeru i da ću kasnije pokretati druga pitanja. U ovom trenutku mog života rat je jedna od najvažnijih stvari koja mi se svakodnevno događa, zato moram o njemu govoriti.”
Teniserke iz Rusije i Bjelorusije, saveznice Moskve, od početka invazije učestvuju na turneji kao neutralne, bez državnih zastava. Kostyuk dodaje: “Pričamo o igračicama koje igraju bez zastave, ali one ipak predstavljaju svoje države, svi znaju da su Ruskinje i Bjeloruskinje. Nikada ne kažem da će ove igračice onim što govore zaustaviti rat ili da su ga započele svojim izjavama. Poenta je – za šta se zalažete u životu i koje su vaše ljudske vrijednosti?”
Van fokusa na njen stav van terena, svjetska broj 13 Kostyuk kaže da je ohrabrena napretkom koji je ostvarila u Parisu, nakon solidne sezone na šljaci s trijumfima u Rouenu i Madridu. Na Wimbledonu je čekaju skromna očekivanja jer je povreda skočnog zgloba spriječila pripreme na travi. “Najveće poboljšanje je mentalni dio, ali ne u smislu da sam postala druga osoba. Imam veću kontrolu nad mislima i stanjem, ne trošim energiju na stvari koje ne mogu kontrolisati. To mi pomaže da duže ostanem u turnirima, ne izgaram i ne umaram se. Bilo je igračica koje su stigle do polufinala Grand Slama, ali nikad dalje, ili nisu ponovile takav uspjeh. Teško je govoriti o tome kako ću igrati; voljela bih osjećati da je Wimbledon ili US Open moj, ali ne mislim da to ikad osjetiš. Na svaki turnir ulaziš meč po meč i vidiš kako ide.”

