Interventna sredstva
FBiH izdvojila 300.000 KM za hitnu intervenciju na deponiji Uborak
FBiH izdvojila 300.000 KM za hitnu intervenciju na deponiji Uborak
Vlada Federacije BiH osigurala je 300.000 KM za hitnu intervenciju na deponiji Uborak, uključujući angažman vazdušnih snaga za gašenje požara, osiguranje terena i mjere za sprječavanje novih požara.
Dio sredstava namijenjen je za prevoz i privremeno odlaganje otpada na druge lokacije, kao i za pokrivanje nepredviđenih troškova.
Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder istaknula je da je deponija Uborak decenijski problem koji zahtijeva zajedničku odgovornost svih nivoa vlasti. Ona je naglasila da se odgovornost ne može prebacivati te da su nadležnosti jasno podijeljene između lokalnih zajednica, komunalnih preduzeća i federalnog nivoa. Ministrica je poručila da je sada ključno sanirati požar, utvrditi uzroke i stanje okoliša, a potom i da Grad Mostar donese odluke o daljim koracima. Dodala je kako je žalosno što su morali izdvojiti interventna sredstva umjesto da su već imali spremne projekte koji bi omogućili preventivno djelovanje.
Grad Mostar i preduzeće Deponija Uborak–Buđevci su tokom 2024. godine povukli 336.000 KM iz federalnog budžeta za izgradnju postrojenja za prečišćavanje procjednih voda na regionalnoj deponiji.
Riječ je o jedinom projektu koji je Ministarstvu dostavljen u periodu od 2023. do 2026. godine. Federalno ministarstvo okoliša i turizma podsjeća da je njegova uloga izdavanje dozvola i uspostavljanje regulatornog okvira, dok su upravljanje deponijom i odgovornost za lokaciju na Gradu Mostaru i JP Deponija d.o.o. Mostar.


