Novi arbitri za mirno rješavanje sporova

BiH dobila predstavnike pri Sudu OSCE-a: Anđelić i Talić Gabriel u novoj misiji

BiH dobila predstavnike pri Sudu OSCE-a: Anđelić i Talić Gabriel u novoj misiji

prije 56 minuta
BiH dobila predstavnike pri Sudu OSCE-a: Anđelić i Talić Gabriel u novoj misiji
BiH dobila predstavnike pri Sudu OSCE-a: Anđelić i Talić Gabriel u novoj misiji
Podijeli vijest:

Imenovani arbitri za Sud OSCE-a

Bosna i Hercegovina je dobila svoje predstavnike u Sudu za mirenje i arbitražu Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE CCA). Profesor Neven Anđelić imenovan je za arbitra, dok će Đemila Talić Gabriel obavljati funkciju zamjenske arbitre. Njihov mandat traje šest godina, u skladu s Konvencijom o mirenju i arbitraži u okviru OSCE-a.

Ova institucija nudi postupke mirenja i arbitraže za mirno rješavanje sporova između država potpisnica Konvencije, kao i drugih država učesnica OSCE-a. Sud, koji djeluje kao nezavisno tijelo sa sjedištem u Ženevi, trenutno broji 34 države potpisnice.

Akademski i diplomatski angažman

Profesor Neven Anđelić, inače voditelj studijskog programa BA (Hons) iz međunarodnih odnosa na Univerzitetu Regent's u Londonu, ranije je predavao međunarodne odnose i ljudska prava. Njegov angažman obuhvatao je i članstvo u Savjetodavnom odboru Vijeća Evrope za Okvirnu konvenciju o zaštiti nacionalnih manjina, te pružanje stručnih savjeta britanskom Ministarstvu vanjskih poslova, UNICEF-u i Vijeću Evrope.

Đemila Talić Gabriel, diplomirana kriminologinja i magistrica međunarodnog prava s dvojnim državljanstvom BiH i Australije, dolazi s bogatim poduzetničkim i diplomatskim iskustvom. Nakon studija na Univerzitetu Griffith, Gabriel je postala uspješna poduzetnica i investitorica, aktivno podržavajući humanitarne projekte, posebno one usmjerene na bosanskohercegovačku zajednicu. Također, obnaša funkciju savjetnice u Multikulturalnom savjetodavnom vijeću komesara policije Novog Južnog Walesa.

   Tagovi