Prva runda razgovora
Abbas Araghchi hvali konstruktivan dijalog: Napredak u pregovorima sa SAD u Švajcarskoj
Abbas Araghchi hvali konstruktivan dijalog: Napredak u pregovorima sa SAD u Švajcarskoj
Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi izrazio je sinoć zadovoljstvo „pozitivnom i konstruktivnom atmosferom” tokom razgovora sa Sjedinjenim Državama koji su održani u Švajcarskoj.
„Postignut je ohrabrujući napredak, uključujući uspostavljanje mehanizma koji će omogućiti nastavak tehničkih diskusija”, napisao je Araghchi na društvenoj mreži X nakon završetka prvog kruga pregovora između Teherana i Washingtona.
Araghchi je istakao da su posredovanje Pakistana i Katara omogućili značajan iskorak u okončanju rata u Libanu.
„Izvoz nafte i petrohemijskih proizvoda više nije pod ograničenjima, blokada je uklonjena, dio zamrznutih sredstava je oslobođen, a pokrenut je veliki plan obnove i razvoja za Iran”, dodao je ministar.
Memorandum o razumijevanju između Washingtona i Teherana potpisan je prošle sedmice, a sada vodeći američki i iranski pregovarači u roku od 60 dana pokušavaju da se dogovore o tehničkim detaljima budućeg mirovnog sporazuma.


