Selektor Norveške
Solbakken brani odluku o rotaciji: “Ne kajem se ni zbog čega”
Solbakken brani odluku o rotaciji: “Ne kajem se ni zbog čega”
Selektor Norveške Stale Solbakken nije se izvinjavao zbog odluke da izvede čak deset promjena u startnoj postavi za posljednju utakmicu grupne faze Svjetskog prvenstva protiv Francuske, koja je završila ubjedljivim porazom od 4:1.
Norveška je prethodne dvije utakmice dobila i osigurala plasman u nokaut fazu, pa je Solbakken iskoristio priliku da odmori Erlinga Haalanda i Martina Odegaarda, a debi na Mundijalu omogućio je i brojnim drugim igračima.
“Ne kajem se – naprotiv. Sto posto stojim iza svojih odluka”, rekao je novinarima dan poslije utakmice, dok je njegova ekipa počela pripreme za duel sa Obalom Slonovače u osmini finala.
“Jedino mi je žao svih navijača koji su bili u Bostonu ili sjedili kod kuće i željeli vidjeti Erlinga i Martina. Nadam se da će mi izbor koji sam napravio donijeti bolje iskustvo u utorak, a možda i još neko.”
Solbakken je ranije najavio da će njegova ekipa učiniti sve kako bi pomogla Haalandu, koji je već postigao četiri gola na turniru, da osvoji nagradu za najboljeg strijelca, ali je napadač ostao na klupi protiv Francuske.
“Bilo bi potpuno nerazumno i neobično da je Haaland igrao i onda dobio napetost mišića – tu raspravu ne možete dobiti bez obzira na sve”, objasnio je 58-godišnjak, dodajući da će nastaviti donositi teške odluke ako one koriste timu.
“Moj posao je da radim ono što vjerujem da je ispravno kako bi Norveška otišla što dalje na Svjetskom prvenstvu”, rekao je. “Ne mogu sjediti u avionu, bilo da idemo kući sutra ili za tri sedmice, s osjećajem da nisam uradio sve što sam mogao kao osoba koja je najodgovornija za to da Norveška ode što dalje.”
Solbakkenova ekipa u utorak u Dallasu igra protiv Obale Slonovače.

