Susret u Berlinu
Bećirović u Berlinu: OHR nije prijetnja, već separatizam iz RS
Bećirović u Berlinu: OHR nije prijetnja, već separatizam iz RS
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović sastao se u Berlinu s njemačkim ministrom vanjskih poslova Johannom Wadephulom, gdje je poručio da mir u zemlji i regiji ne ugrožava OHR, već antidejtonska i separatistička politika rukovodstva Republike Srpske.
Tokom razgovora, Bećirović je zahvalio Njemačkoj na dosljednoj podršci Bosni i Hercegovini, ističući kako dvije države razvijaju sve intenzivniju političku, ekonomsku i sigurnosnu saradnju, te da BiH pridaje veliki značaj dodatnom jačanju veza s Berlinom.
Pozdravio je konstruktivnu ulogu Njemačke kao svjedoka Dejtonskog mirovnog sporazuma i članice Upravnog odbora Savjeta za implementaciju mira, naglašavajući važnost očuvanja ovlasti visokog predstavnika u zaštiti ustavnog poretka i stabilnosti.
„Mir i stabilnost Bosne i Hercegovine i regije ne ugrožava OHR, već antidejtonska i separatistička politika rukovodstva RS. Institucije koje štite Dejtonski sporazum ne smiju se oslabiti u ovim složenim globalnim okolnostima”, kazao je Bećirović.
Govoreći o evropskim i evroatlantskim integracijama, naglasio je da Bosna i Hercegovina ostaje čvrsto opredijeljena za članstvo u EU i NATO-u, dodajući da od 2023. godine ima stopostotnu usklađenost sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom Unije. Očekuje da će Njemačka i dalje igrati važnu ulogu u ubrzanju proširenja na Zapadni Balkan.
Bećirović je podsjetio da se BiH i region suočavaju s intenzivnim hibridnim prijetnjama, te da je nužno jačati otpornost demokratskih institucija, unaprijediti sigurnosnu saradnju s evropskim partnerima i odlučno se suprotstaviti svim pokušajima destabilizacije. Wadephul je ponovio snažnu podršku nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH, kao i njenom evropskom i evroatlantskom putu.


