Sindikalni dogovor

Nova radna prava: Potpisan kolektivni ugovor za 6.500 zaposlenih u RS-u

Nova radna prava: Potpisan kolektivni ugovor za 6.500 zaposlenih u RS-u

prije 8 sati
Nova radna prava: Potpisan kolektivni ugovor za 6.500 zaposlenih u RS-u
Nova radna prava: Potpisan kolektivni ugovor za 6.500 zaposlenih u RS-u
Podijeli vijest:

Pregovori s Vladom RS-a donose promjene

Vlada Republike Srpske i sindikalni predstavnici zvanično su potpisali posebni kolektivni ugovor koji se odnosi na radnike u javnim službama. Ovaj dokument obuhvata prava zaposlenih u 31 javnoj ustanovi, u kojima je angažovano oko 6.500 osoba, a očekuje se da će donijeti i povećanje zarada. Najvećim dijelom radi se o radnicima u sektoru socijalne zaštite.

Zaposleni u domovima za socijalnu zaštitu, ustanovama za brigu o osobama s poteškoćama u razvoju, kao i u domovima za starije osobe, godinama su primali najniže plate u entitetu.

Veća primanja za medicinsko i njegovateljsko osoblje

Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave, istaknuo je kako novi kolektivni ugovor donosi konkretna poboljšanja, naročito za nedostajući medicinski i njegovateljski kadar. Prema njegovim riječima, ovim ugovorom omogućena su povećanja i do 30 posto upravo za deficitarna zanimanja koja brinu o najugroženijim kategorijama.

„Uspjeli smo izboriti uvećanja do 30 odsto, posebno za medicinsko osoblje i njegovatelje koji skrbe o tim ljudima“, kazao je Marić.

Branko Zelenović, predsjednik Republičkog sindikata lokalne samouprave, uprave i javnih službi, naglasio je da sindikati i dalje insistiraju na istim zahtjevima, posebno kada je riječ o toplom obroku i regresu. On je istaknuo da plate u javnim službama nisu visoke, te da sa srednjom stručnom spremom iznose oko 1.200 maraka, uključujući regres i topli obrok.

„U javnim službama zarade su skromne. Plata za srednju stručnu spremu je približno 1.200 KM, što uključuje i regres i topli obrok“, rekao je Zelenović.

Dijalog s Vladom napokon pokrenut

Sindikalni predstavnici ističu da u proteklim godinama nisu imali sagovornike u Vladi, zbog čega su direktno optužili bivšeg ministra rada, kao i bivšeg premijera Radovana Viškovića. Ipak, proces je sada otkočen, a posebni kolektivni ugovor je potpisan.

Premijer RS-a Savo Minić (SNSD) poručio je kako je dijalog jedini ispravan put za rješavanje otvorenih pitanja. „Ne tvrdim ništa posebno, insistiram na razgovoru. Problemi se moraju rješavati, a ne gurati pod tepih“, kazao je Minić.

Mjere za tržište rada

Minić je podsjetio da su na sjednici Vlade donijeli odluku o povećanju kvota za uvoz strane radne snage. Ovaj potez, kako je rekao, pokazuje da je neophodno raditi na zadržavanju postojećih radnika i sprečavanju odliva, te stvoriti ambijent za otvaranje novih radnih mjesta, posebno za domaće kadrove.

   Tagovi