Presuda u Seulu
Bivši južnokorejski ministar osuđen na 25 godina zatvora zbog uloge u pokušaju vanrednog stanja
Bivši južnokorejski ministar osuđen na 25 godina zatvora zbog uloge u pokušaju vanrednog stanja
Seulski centralni okružni sud u ponedjeljak je izrekao kaznu od 25 godina zatvora bivšem ministru pravde Park Sung-jaeu zbog njegove umiješanosti u kratkotrajnu i katastrofalnu najavu vanrednog stanja koju je 2024. godine proglasio bivši predsjednik Yoon Suk Yeol.
Prema navodima agencije Yonhap, Park Sung-jae proglašen je krivim za učešće u „pobuni“.
Yunova deklaracija o vanrednom stanju iz decembra 2024. trajala je svega šest sati, jer su se poslanici hitno okupili u skupštinskoj zgradi i na vanrednoj sjednici poništili tu odluku.
Bivši predsjednik je nakon toga osuđen za vođenje pobune i trenutno se nalazi u pritvoru dok ulaže žalbu na doživotnu kaznu.
Početkom ovog mjeseca Yoon je također osuđen na 30 godina zatvora zbog slanja dronova u Sjevernu Koreju s ciljem „stvaranja nacionalne krize“ kako bi opravdao uvođenje vanrednog stanja.
Tužioci su naveli da je Park u ranim jutarnjim satima tokom vanrednog stanja održao sastanak sa službenicima ministarstva pravde i provjerio kapacitete zatvora u slučaju hapšenja protivnika vlasti.
Kako prenosi Yonhap pozivajući se na presudu, bivši ministar pravde „naredio je saradnju sa komandom vanrednog stanja pod pretpostavkom da će uredba biti na snazi“.
Tužilaštvo je tražilo 20-godišnju kaznu za Parka, tvrdeći da je „zloupotrebom vlasti zakon sveo na oruđe pobune i time izazvao vladavinu prava“ te da nije pokazao nimalo kajanja.


