Jačanje partnerstva
Novi akcioni plan za jačanje odnosa: Susret Kajzera i Bozaya u Dubrovniku
Novi akcioni plan za jačanje odnosa: Susret Kajzera i Bozaya u Dubrovniku
Na marginama ovogodišnjeg Dubrovnik Foruma održan je sastanak slovenskog ministra vanjskih poslova Tonea Kajzera i zamjenika ministra vanjskih poslova Turske Mehmeta Kemala Bozaya, potvrđeno je iz resornog ministarstva u Ljubljani.
Tokom bilateralnog razgovora, obje strane su istakle spremnost za izradu novog Akcionog plana koji bi trebao dodatno osnažiti strateško savezništvo i unaprijediti ekonomsku saradnju između Slovenije i Turske.
Kajzer je posebno apostrofirao značaj Luke Koper, opisavši je kao ključno logističko središte i glavnu kapiju prema Srednjoj Evropi.
Pored bilateralnih pitanja, razmijenjena su mišljenja i o aktuelnim vanjskopolitičkim temama od zajedničkog interesa.
“Slovenija će voditi tihu, ali znatno aktivniju diplomatiju”, poručio je šef slovenske diplomatije, naglasivši da su dijalog, saradnja i diplomatski napori jedini ispravan put ka mirnom rješavanju svih sukoba.

