Kriza u Mostaru
Mostar se vraća u normalu: požar na deponiji pod kontrolom, otpad se odvozi
Mostar se vraća u normalu: požar na deponiji pod kontrolom, otpad se odvozi
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je novinarima da je situacija nakon izbijanja požara na deponiji Uborak dovedena pod kontrolu, te da se od jutarnjih sati organizira odvoz smeća iz grada.
Kako bi se cijeli proces ubrzao, pretovar otpada vrši se na ukupno četiri lokacije istovremeno.
“Od jutros ponovo uspostavljamo redovan odvoz komunalnog otpada. Jučer smo obezbijedili tri nove lokacije, uz postojeću u sjevernom dijelu grada. Od četiri sata ujutro kamioni se pretovaruju i otpad transportuje na druge deponije”, kazao je Kordić.
Dvije dodatne tačke za pretovar predstavljaju reciklažna dvorišta na jugu i sjeveru, dok je treća organizovana na samom odlagalištu Uborak, u dijelu namijenjenom za kruti otpad. Uz ranije određenu lokaciju u Vrapčićima, ovo su četiri mjesta na kojima se obavlja pretovar.
Lokacija u Vrapčićima bila je privremeno blokirana, ali je nakon sastanka održanog u četvrtak došlo do promjene situacije.
“Jučerašnji sastanak sa mještanima sjevernog dijela grada bio je konstruktivan. Saslušali smo njihove primjedbe, razjasnili nedoumice koje su se pojavile u medijima i dobili njihovu podršku, pa je ta lokacija ponovo aktivna za pretovar”, objasnio je mostarski gradonačelnik.
Na mjestu požara radnici nastavljaju zasipanje pijeskom kako bi vatra bila potpuno ugašena i neugodni mirisi neutralisani.
“Držimo sve pod kontrolom, situacija je stabilna i nadam se da ćemo u kratkom roku prikupiti sav miješani komunalni otpad sa mostarskih ulica i vratiti se u redovne tokove. Mali problem predstavlja količina otpada nagomilana proteklih dana. Generisalo se oko 120 tona dnevno, a zbog raznih prepreka u posljednja četiri dana nakupilo se oko 500 tona. Pregovarat ćemo sa deponijama da nam omoguće dodatne kapacitete ili da otpad prihvate druga odlagališta. Cilj nam je što prije ući u dnevni ritam – da ono što dnevno proizvedemo isti dan i deponujemo”, istakao je Kordić.
Kada je riječ o turizmu u gradu na Neretvi, gradonačelnik je ocijenio da su dešavanja proteklih dana sigurno uticala na dolazak posjetilaca.
“Naravno da je neprijatno i želimo što prije riješiti ovaj problem. Razumijem da su turisti razočarani kvalitetom vazduha u Mostaru. Mi se uvijek predstavljamo kao lijep i čist grad, a trenutno to nismo. Što se tiče uticaja na turizam, siguran sam da je ovo u velikoj mjeri odvratilo one koji su planirali doći, jer su slike deponije u plamenu sigurno uticale na njihovu odluku. U razgovoru sa turističkim radnicima čuo sam da primjećuju pad turizma u Mostaru generalno, ne samo u ova četiri dana. To je povezano sa globalnom situacijom”, rekao je Kordić.
Na kraju obraćanja kazao je da se i dalje primjenjuju sve naredbe Stožera civilne zaštite, ali je ukinuta ona koja se odnosila na evakuaciju stanovništva u blizini deponije.


