Proizvodnja čipova
Trump otkrio dogovor: Apple i Intel prave čipove u SAD
Trump otkrio dogovor: Apple i Intel prave čipove u SAD
Nakon što su se pojavile informacije da su Apple i Intel razgovarali o mogućoj saradnji u domaćoj proizvodnji čipova, američki predsjednik Donald Trump potvrdio je da su dvije kompanije pristale da krenu naprijed sa tom inicijativom.
U objavi na društvenim mrežama, Trump je naveo da je “Apple pristao da sarađuje sa Intelom na dizajnu i proizvodnji svojih čipova u Americi”. Ova najava u skladu je sa dugoročnim naporima administracije da oživi proizvodnju poluprovodnika u SAD-u, smanji zavisnost od inostranih lanaca snabdijevanja i stvori visokokvalifikovana radna mjesta u zemlji.
Ovaj potez dolazi usred rastućih geopolitičkih tenzija i koncentracije napredne proizvodnje čipova u Aziji. Vraćanje većeg dijela proizvodnje čipova u SAD postalo je strateški prioritet kako za kreatore politike, tako i za tehnološke kompanije koje traže veću otpornost lanaca snabdijevanja.
Iako zvanični detalji partnerstva još nisu objavljeni, analitičar Ming-Chi Kuo smatra da bi Intel mogao početi proizvoditi Appleove početne M-serije čipova već u drugom kvartalu 2027. godine. Apple također pregovara sa Samsungom o proizvodnji čipova u njihovom pogonu u Texasu. Ovaj potez mogao bi pomoći Appleu da diversifikuje lanac snabdijevanja i smanji zavisnost od TSMC-a, koji je trenutno njihov glavni partner za proizvodnju čipova.
Ukoliko se ova partnerstva ostvare, to bi predstavljalo jedan od najznačajnijih dosadašnjih napora da se lokalizuje napredna proizvodnja poluprovodnika u SAD-u, dok bi Apple dobio veću fleksibilnost u nabavci i proizvodnji svojih čipova.
Izvor: Truth Social preko MacRumorsa

