Stabilna situacija u Zenici

Zenica: Građani se pridržavaju uputa, vrućine ne uzrokuju smrtne slučajeve

Zenica: Građani se pridržavaju uputa, vrućine ne uzrokuju smrtne slučajeve

prije 2 sata
Zenica: Građani se pridržavaju uputa, vrućine ne uzrokuju smrtne slučajeve
Zenica: Građani se pridržavaju uputa, vrućine ne uzrokuju smrtne slučajeve
Podijeli vijest:

Stabilna situacija u Zenici uprkos visokim temperaturama

Situacija u Zenici je zadovoljavajuća i stabilna, a primjetno je manje građana na ulicama, kao i smanjen broj smrtnih slučajeva povezanih s vrućinama. Načelnik Službe Hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Zenica, dr. Sedžad Delibašić, istakao je da ovog ljeta u gradu nije bilo smrtnih ishoda uzrokovanih toplotnim udarima, a značajno je smanjen i broj kolapsa uslijed visokih temperatura. Najčešće pogođene kategorije su penzioneri i hronični bolesnici.

„Očito je, s obzirom na to da u udarnim terminima nema previše ljudi na ulicama, da se građani pridržavaju uputa te se sklanjaju, odnosno čuvaju od pretjeranog izlaganja suncu. Što se tiče broja pregleda, u SHMP dnevni prosjek je oko 150 pregleda, a imamo i 30-ak intervencija na terenu. Od ponoći do sedam sati ujutro, prosjek je od nekih osam intervencija na terenu“, kazao je Delibašić, naglašavajući da su dostupni građanima 24 sata dnevno.

Delibašić, koji je ujedno i ljekar-mrtvozornik, dodaje da je u posljednje vrijeme zabilježen manji broj smrtnih slučajeva. „Ako zanemarimo period korone, kada je bilo i 100 smrtnih slučajeva, sada je mjesečni prosjek 60-ak. Kreće se od 50 do 70, a najviše ih je u martu i aprilu, kada se ljudi, nakon dužeg perioda fizičke neaktivnosti, pokrenu te rade na njivama“, objasnio je.

Naglašava da je temperatura ljudskog tijela 37 stepeni, te da do te temperature naše tijelo isijava toplotu u prostor. Međutim, problem nastaje kada temperatura zraka pređe tjelesnu temperaturu i popne se na oko 40 stepeni, kada tijelo počinje apsorbovati toplotu iz okoline. „Zato, osim izbjegavanja izlaganja suncu, treba na vrijeme piti dovoljne količine vode. Ne samo kada osjetimo žeđ, jer smo tada već u deficitu“, upozorio je Delibašić.

Osobe koje se izlažu naporima i znoje, savjetuje, trebaju nadoknaditi gubitak minerala konzumiranjem mineralne vode, jer obična voda u takvim situacijama nije dovoljna.

   Tagovi