Nove tenzije
Nova eskalacija: SAD bombarduje Iran, IRGC uzvraća napadima na baze u zalivu
Nova eskalacija: SAD bombarduje Iran, IRGC uzvraća napadima na baze u zalivu
Sjedinjene Američke Države drugi su dan zaredom izvodile zračne udare na ciljeve u Iranu, tvrdeći da je riječ o odmazdi zbog iranskog napada na naftni tanker u Hormuškom moreuzu.
Predsjednik Donald Trump na Truth Socialu je objavio da su američki avioni pogodili iranska skladišta raketa i bespilotnih letjelica, kao i obalne radarske stanice, navodeći kao razlog novo kršenje sporazuma o prekidu vatre od strane Irana.
Iran je s druge strane optužio Washington da jedini snosi krivicu za narušavanje primirja, dok su iranski mediji izvijestili o više eksplozija u područjima Sirik i Kešm na jugu zemlje.
Trump je na Truth Socialu upozorio da bi mogao doći trenutak kada više neće biti moguće biti razuman, te da će tada biti primoran vojno okončati ono što je uspješno započeo, ističući da u tom slučaju Islamska Republika Iran više neće postojati.
Američka Centralna komanda (CENTCOM) saopćila je da su gađani iranska vojna infrastruktura, komunikacioni sistemi, položaji PVO, skladišta bespilotnih letjelica i objekti za postavljanje mina.
Kao odgovor na američke udare koji su izvedeni nekoliko sati ranije, iranska mornarica i zračne snage izvele su zajednički napad na Kuvajt i Bahrein, koristeći pri tome i bespilotne letjelice, saopćili su iranski mediji.
Iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) poručio je da će u budućnosti reagovati još odlučnije ukoliko dođe do kršenja postignutih dogovora, te da će svaka neprijateljska agresija naići na snažan odgovor. Iz IRGC-a su dodali da bi američke baze u regiji ovih dana mogle doživjeti “pravi pakao”.
Iranske napade na Kuvajt i Bahrein potvrdio je i neimenovani američki zvaničnik za Reuters, navodeći da se situacija i dalje razvija. Dodao je da zasad nema informacija o američkim žrtvama niti o većoj materijalnoj šteti na američkim vojnim objektima na Bliskom istoku.


