Apel za pomoć umjesto blokade
Mostarski gradonačelnik pozvao aktiviste da pomognu umjesto da protestuju
Mostarski gradonačelnik pozvao aktiviste da pomognu umjesto da protestuju
Stanje na požarištu na deponiji Uborak je stabilno, a u posljednjih 48 sati iz grada je prikupljeno više od 300 tona otpada koji će biti odvezen van Mostara, rekao je gradonačelnik Mario Kordić na redovnoj konferenciji za novinare u petak. On je istakao da jedino što izaziva zabrinutost jesu pozivi na blokadu pretovarne lokacije, što smatra nepotrebnim.
Nakon redovnog sastanka Gradske uprave i Stožera civilne zaštite, Kordić je naglasio da se ne radi o deponovanju, već o pretovaru otpada, te da je kao rezultat toga iz grada na druge deponije odvezeno više od 300 tona. Poručio je da ne vidi razlog za okupljanje na lokaciji za pretovar, dodajući da će se taj lokalitet očistiti, a otpad koji se tu nakupio sanirati.
Kordić je pozvao aktiviste da, umjesto protestovanja na 40 stepeni, pruže pomoć u čišćenju grada. Istakao je da nije jasno protiv čega se protestuje, s obzirom na to da se grad čisti. Najavio je da će od subote početi odvoz otpada i iz prigradskih naselja, nakon što je fokus do sada bio na centru zbog turizma.
Gradonačelnik je dodao da informacije s požarišta na Uboraku ohrabruju, jer je dima sve manje, a nastavljeno je zatrpavanje požarišta. Od ponedjeljka će se napraviti analiza finansijskog uticaja ove krize na budžet grada, kao i plan za buduće korake. I dalje ne vidi razlog za blokadu pretovarne lokacije.
Kordić je pojasnio da je prilikom odvoza zelenog otpada na jednu od novih pretovarnih lokacija došlo do greške, ali da nije riječ o opasnom propustu, jer je taj materijal istovaren na dio deponije koji nije zahvaćen požarom.


