Novi apel Kordića
Gradonačelnik Mostara apeluje na građane: Prestanite blokirati odvoz otpada, prijeti kazneno djelo
Gradonačelnik Mostara apeluje na građane: Prestanite blokirati odvoz otpada, prijeti kazneno djelo
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić ponovo se obratio javnosti povodom izvanredne situacije na deponiji Uborak, ističući da blokada pretovarne lokacije i dalje traje. Apelovao je na građane sjevernog dijela grada da prekinu s protestima i omoguće komunalnim službama nesmetan rad, upozoravajući da svako ko se ne povinuje naredbama Stožera civilne zaštite čini kazneno djelo.
Kordić je pojasnio da je jutros deponija ponovo gorjela, ali je požar ugašen te da je indeks zagađenosti zraka pao na 58, što je znatno povoljnije nego prethodnih dana. Ipak, kamioni puni smeća i dalje stoje u krugu komunalnih preduzeća, a deblokada se očekuje nakon intervencije policije.
Ukazao je da je ukinuta naredba o evakuaciji stanovništva iz neposredne blizine deponije te da će biti angažovane dodatne sigurnosne snage. Ponovio je da se radi o terorističkom aktu jer su bili ugroženi domovi i ljudski životi. Najavio je da je angažovana privatna agencija za obezbjeđenje koja će večeras osigurati dva sporna lokaliteta, a planirano je i postavljanje video-nadzora.
Gradonačelnik je oštro kritikovao političare koji podržavaju blokadu, najavljujući da će uskoro imenovati one koji „love jeftine političke poene“ na štetu građana. Zahvalio je Federalnoj i Županijskoj vladi na po 300.000 maraka pomoći, ali je naglasio da je trenutno nemoguće procijeniti ukupnu štetu. Dodao je da će na gradskoj web stranici uskoro biti objavljeni precizni podaci o zagađenju zraka.
Kordić se osvrnuo i na najavljeno okupljanje navijača na Trgu Musala povodom utakmice BiH – Katar, poručivši da će situaciju pratiti do samog početka. Istakao je da ne želi donositi odluke koje bi mogle izazvati nacionalne tenzije te da građani trebaju postupati na vlastitu odgovornost.
Zapovjednik profesionalne vatrogasne službe Petar Jurić izvijestio je da su vatrogasci iscrpljeni, s obzirom na to da su prethodnog dana imali čak 12 intervencija, uključujući ogroman požar na Uborku. Nakon cjelonoćnog dežurstva, vatra se ujutro ponovo pojavila na gomili od hiljadu guma, koju je bilo izuzetno teško ugasiti. Problem su predstavljali spremnik od 4.000 litara dizela i blizina šume iza koje su kuće. Sve raspoložive jedinice, uključujući dobrovoljna vatrogasna društva, bile su mobilisane, a zračni tractori su mogli poletjeti tek u 10 sati. Kritičan period od 8:30 do 10 sati bio je najteži, kada su kuće bile neposredno ugrožene i kada je izvršena evakuacija. Jurić je naglasio da su vatrogasci u datim okolnostima uradili sve što je bilo moguće, a pomoć su pružile kolege iz Konjica, Jablanice, Stoca i Čapljine. Dio deponije koji je jutros gorio još će neko vrijeme tinjati.


