Borba za nadležnosti

Entitetski zakon o digitalnom potpisu pada: Forto uvjeren u sudsku odluku

Entitetski zakon o digitalnom potpisu pada: Forto uvjeren u sudsku odluku

prije 22 sata
Entitetski zakon o digitalnom potpisu pada: Forto uvjeren u sudsku odluku
Entitetski zakon o digitalnom potpisu pada: Forto uvjeren u sudsku odluku
Podijeli vijest:

Ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto poručio je danas da neće dopustiti prebacivanje odgovornosti sa države na entitete kad je riječ o izdavanju i potvrđivanju digitalnih potpisa.

Istakao je kako se kroz nezakonite postupke Agencije za zaštitu ličnih podataka i njenog direktora, koji je u tehničkom mandatu i provodi političke upute, pokušava omalovažiti rad Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) koja u skladu sa propisima izdaje certifikate za elektronsko potpisivanje.

Forto je podsjetio da je Zakon o elektronskom potpisu donesen prije dvadeset godina i da nedvosmisleno predviđa nadležnost državnog nivoa za izdavanje elektronskog potpisa.

Naglasio je da je njegov pokušaj usklađivanja Zakona o digitalnom potpisu sa direktivama Evropske unije zaustavljen, jer su savjetnici Miloradu Dodiku prenijeli da bi to predstavljalo prepreku za osamostaljenje Republike Srpske.

Forto je izrazio uvjerenje da će Sud Bosne i Hercegovine ukinuti entitetski zakon o digitalnom potpisu, baš kao što je to učinio sa Zakonom o MUP-u RS.

Direktor IDDEEA-e Almir Badnjević objasnio je da je rješenjem Agencije za zaštitu ličnih podataka zabranjeno izdavanje digitalnih potpisa IDDEEA-i i Upravi za indirektno oporezivanje BiH, dok se to odobrava privatnim kompanijama van BiH za koje se ne zna kako postupaju sa ličnim podacima.

Poručio je da to rješenje ništa ne mijenja i da IDDEEA nastavlja s radom kao i do sada.

Badnjević je najavio pokretanje upravnog spora pred Sudom BiH i traženje privremene mjere kojom bi se rješenje stavilo van snage, a isto, prema njegovim informacijama, planira i UIO jer je njihov sistem posebno pogođen – privrednici više ne mogu putem elektronskog plaćanja izmirivati PDV, a riječ je o milijardama KM mjesečno.

   Tagovi