Požar i dalje aktivan

Mostar pod dimom: Vatra na Uboraku i dalje prijeti, građani na oprezu

Mostar pod dimom: Vatra na Uboraku i dalje prijeti, građani na oprezu

prije 7 sati
Mostar pod dimom: Vatra na Uboraku i dalje prijeti, građani na oprezu
Mostar pod dimom: Vatra na Uboraku i dalje prijeti, građani na oprezu
Podijeli vijest:

Mostar se i danas suočava s teškim posljedicama požara na deponiji Uborak koji još uvijek nije potpuno ugašen. Gusti dim prekrio je grad, a vatrogasne ekipe koje su na terenu od ponedjeljka nastavljaju borbu s vatrom koja prijeti da se proširi.

Iz Profesionalne vatrogasne jedinice Mostar su potvrdili da su tokom noći poduzeli sve moguće mjere, ali da zbog veličine požara nije bilo realno očekivati njegovo gašenje do jutra.

“Stanje na terenu je iznimno zahtjevno”, kazali su iz te službe za Bljesak.info, dodajući da su od početka bili svjesni da se vatra neće moći ugasiti u toku noći te da su sve raspoložive resurse usmjerili prema deponiji.

Vatrogasci su neprekidno na terenu od ponedjeljka u večernjim satima. Pet vatrogasnih vozila poslano je na mjesto požara u 19:25 sati, a ekipe se do jutros nisu vratile u bazu niti su okončale intervenciju.

Još uvijek nije poznato hoće li tokom dana ponovo biti korišteni air tractori koji su jučer iz zraka pomagali u gašenju.

“Zračne snage su jučer djelovale, ali za sada nemamo informaciju o njihovom angažmanu danas”, naveli su iz Profesionalne vatrogasne jedinice Mostar.

Požar je izbio u ponedjeljak ujutro na području deponije Uborak i brzo se proširio, zahvativši i objekte javnog preduzeća u blizini. Zbog opasnosti od širenja vatre i mogućih eksplozija, u jednom trenutku je izvršena evakuacija svih prisutnih iz kruga deponije.

U gašenju požara, osim vatrogasaca, sudjeluju i pripadnici Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, kao i zračne snage koje su jučer intervenirale.

Zbog ozbiljnog zagađenja zraka, grad Mostar je proglasio stanje prirodne nesreće i upozorio građane, posebno one u naseljima koja gravitiraju deponiji. Nadležne službe ističu da sagorijevanje otpada u dubokim slojevima stvara velike količine gustog dima i jak miris paljevine, što negativno utječe na kvalitet zraka na širem području grada, posebno u sjevernim dijelovima.

Nakon zajedničke sjednice Štaba civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona i Grada Mostara, komandant kantonalnog štaba Adil Šuta izjavio je da će puni razmjeri posljedica biti poznati tek nakon službenih izvještaja i detaljne procjene.

“Od svih institucija i pojedinaca očekujem odgovorno djelovanje kako bismo što efikasnije odgovorili na ovu situaciju i stvorili uslove za njeno što skorije smirivanje”, poručio je Šuta.

Nadležne službe nastavljaju aktivnosti na gašenju i praćenju kvaliteta zraka, a građanima se savjetuje oprez i ograničavanje boravka na otvorenom, posebno u područjima koja su najteže pogođena dimom.

   Tagovi