Obrazovna reforma

Andrej Babiš potvrdio: Mobiteli zabranjeni u češkim školama od 2027.

Andrej Babiš potvrdio: Mobiteli zabranjeni u češkim školama od 2027.

prije 1 dan
Dvoje djece, jedno sa repićima, drži pametni telefon u ruci, dok pored njih stoje knjige i pernica.
Dvoje djece, jedno sa repićima, drži pametni telefon u ruci, dok pored njih stoje knjige i pernica.
Podijeli vijest:

Premijer Češke Andrej Babiš objavio je kako će od septembra 2027. godine na snagu stupiti nova regulativa koja ograničava korištenje mobilnih aparata u obrazovnim institucijama.

U video-obraćanju na platformi X, Babiš je naglasio da je s ministrom prosvjete Robertom Plagaom usaglasio zakonski okvir za upotrebu mobitela u školama.

Zakon će, prema njegovim riječima, uvesti potpunu zabranu mobitela u učionicama za sve učenike koji su obuhvaćeni obaveznim obrazovanjem.

Isto tako, zabrana će se odnositi i na pauze između časova, istakao je premijer.

Ovaj potez dolazi nakon što je Babiš prethodne sedmice najavio da vlada radi na zakonu koji bi mobitele izbacio iz nastave, s ciljem unaprjeđenja uslova za učenje.

Trenutno svaka škola samostalno odlučuje hoće li đacima dozvoliti korištenje mobilnih uređaja tokom nastave.

Novim zakonom želi se postići jedinstvena regulativa na nivou cijele zemlje, a primjena se predviđa od početka školske godine 2027/2028.

   Tagovi