Hitne mjere i sanacija

Požar na deponiji Uborak: Mostar uvodi vanredno stanje, građani u strahu od dima

Požar na deponiji Uborak: Mostar uvodi vanredno stanje, građani u strahu od dima

prije 1 dan
Požar na deponiji Uborak: Mostar uvodi vanredno stanje, građani u strahu od dima
Požar na deponiji Uborak: Mostar uvodi vanredno stanje, građani u strahu od dima
Podijeli vijest:

Grad Mostar proglasio je vanredno stanje usljed razornog požara koji je pogodio deponiju Uborak, pri čemu je pričinjena gotovo potpuna materijalna šteta. Ovom odlukom osigurana je mogućnost brze i operativne reakcije nadležnih službi u saniranju posljedica i organizaciji privremenog zbrinjavanja otpada.

Gradonačelnik Mario Kordić je nakon hitne sjednice gradskog i kantonalnog štaba civilne zaštite kazao kako je požar prouzrokovao golemu štetu na deponijskom polju, ali i uznemirenost stanovništva zbog dima koji se nadvio nad Mostarom. Najveći izazov, kako je naglasio, jeste pitanje gdje će grad od sutra odlagati otpad.

Federalna vlada je već ponudila pomoć, a razmatra se i mogućnost proglašenja vanrednog stanja na entitetskom nivou kako bi se obezbijedila dodatna podrška za otklanjanje štete.

Prema procjenama Profesionalne vatrogasne jedinice, požar bi mogao da bude aktivan narednih dana. Građani su upozoreni da ne borave na otvorenom u blizini ugroženog područja i da drže zatvorene prozore.

Kordić je istakao da su proglašenjem vanrednog stanja preuzeli komandu preko štaba civilne zaštite i na taj način stvorili uslove za brzu i djelotvornu reakciju.

   Tagovi