Politički preokret
Starmerov odlazak odgađa ključni samit s EU
Starmerov odlazak odgađa ključni samit s EU
Samit između Ujedinjenog Kraljevstva i Evropske unije, zakazan za idući mjesec, bit će odgođen, potvrdio je predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa u ponedjeljak, nakon što je britanski premijer Keir Starmer podnio ostavku.
“Moramo ga odgoditi, ali istovremeno razmatramo mogućnost da organizujemo novi sastanak”, kazao je Costa, dodavši kako se nada da će Starmerov nasljednik nastaviti istim putem i poboljšati odnose s Britanijom.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen također je izrazila poštovanje prema Starmeru ubrzo nakon njegovog obraćanja iz Downing Streeta.
U poruci na društvenim mrežama napisala je: “Potrebne su godine da lider postane državnik, a vi ste to postigli za samo dvije godine.” “Evropska i ukrajinska sigurnost su zbog vas snažnije.” “Hvala vam, dragi Keire.”
Godišnji samit EU i Velike Britanije bio je najavljen za 22. juli prošle sedmice, nakon višenedjeljnih kašnjenja i neizvjesnosti. Sada se, zbog smjene na čelu britanske vlade, očekuje pomjeranje tog termina.
Ukoliko do toga dođe, posljednji veliki međunarodni nastup Starmera kao premijera mogao bi biti samit NATO-a u Ankari 7. i 8. jula.
Ovi događaji predstavljaju iznenadni zastoj u naporima za popravljanje odnosa između Londona i Brisela, dok zvaničnici s obje strane procjenjuju kada bi planirani samit mogao biti održan.


