Navijačko zajedništvo
Midsummer ludilo u Houstonu: Švedski i holandski navijači u zajedničkoj fešti
Midsummer ludilo u Houstonu: Švedski i holandski navijači u zajedničkoj fešti
U Houstonu su dvije velike navijačke grupe plesale, pile i pjevale dok su prolazile kroz teksašku vrućinu, podižući atmosferu uoči subotnjeg meča Svjetskog prvenstva između Švedske i Holandije u grupi F.
Šveđani su počeli već u podne u petak u lokalnom hotelu gdje su proslavili Midsummer, jedan od najvažnijih praznika u njihovoj zemlji, sa prvomajskim stubom postavljenim u dvorištu i brojnim navijačima s cvjetnim vijencima na glavama, dok je DJ muzika odjekivala u pozadini.
“Pijete votku i jedete haringe”, rekao je Andreas Richt, šef švedske navijačke grupe koja je organizirala događaj. “Pa naravno, kada je Midsummer tokom Svjetskog prvenstva, “Žuti zid” želi da bude dio toga.”
Švedska u subotu ulazi u svoj drugi grupni meč s ogromnim samopouzdanjem nakon najveće pobjede na Svjetskom prvenstvu u posljednjih 88 godina – 5:1 protiv Tunisa, dok Holandija pokušava povratiti samopouzdanje nakon razočaravajućeg remija 2:2 protiv Japana.
Za mnoge navijače, međutim, prava akcija je već počela.
Šveđani očekuju oko 7.000 ljudi koji će se pridružiti maršu do stadiona prije početka utakmice u subotu, iako bi ustajanje iz kreveta moglo biti teško za one koji planiraju nastaviti s drugim predmeč partijima.
Drugi su istakli da je Svjetsko prvenstvo odličan način da se okupe i podrže Švedsku u meču koji je izgrađen na dobroj energiji i zabavi.
“Kada navijamo za Švedsku, mi smo jedno u jedinstvu”, izjavila je Nicole Stonham, koju je često prekidao ponavljani skandiranje publike za još jedno piće. “Mi smo samo grupa u kojoj svi vole sve, i to je sjajno.”
Pijte više piva
Šveđani će, međutim, imati puno posla da nadglasaju Holanđane – poznate po svojim predmeč šetnjama do stadiona iza narandžastog autobusa – koji se očekuje da dovedu oko 15.000 navijača u Houston.
Holandski navijači kažu da se spremaju za šetnju od oko 4 kilometra na temperaturama koje mogu doseći 38 stepeni Celzijusa, pjevajući i, što je važnije, ostajući hidrirani.
“Vrućina ovdje nije ništa poput hladnog holandskog ljeta”, rekao je 25-godišnji Neals Fandermeer. “Moramo ostati hidrirani, što znači piti puno piva… a zatim još više piva.”
“Pjevat ćemo glasno i vjerujem da će to biti nešto što ljudi ovdje nisu čuli prije.”
Na Houston Fan Festu, velike gomile navijača odjevenih u narandžasto mahale su zastavama i plesale dok su ispunjavale prostor ispred ogromnih ekrana gdje je holandski DJ držao govor i raspaljivao publiku u fudbalski zanos.
44-godišnji Andries Fioldt rekao je da se raduje što će se Holanđani predstaviti u predmeč Orange Walku i očekuje sjajnu atmosferu u naredna dva dana, dok se obje grupe navijača zabavljaju i poštuju jedni druge.
“Orange Walk će biti ogroman”, rekao je. “Amerika će upoznati Holandiju. Odlično se slažemo sa Šveđanima jer se volimo i dijelimo istu energiju.”

