Foto: Pexels

TikTok naziva izvještaj o mogućoj prodaji Musku “čistom fikcijom”

14. Januara 2025.
Podijeli vijest

TikTok je odbacio izvještaj da Kina razmatra mogućnost prodaje američkog poslovanja ove društvene mreže Elonu Musku, nazvavši ga “čistom fikcijom”.

Ova izjava dolazi kao odgovor na izvještaj Bloomberga, u kojem se navodi da kineski zvaničnici razmatraju opciju prodaje TikTokovih operacija u SAD-u najbogatijem čovjeku na svijetu, ukoliko Vrhovni sud SAD-a potvrdi zabranu aplikacije.

Vrhovni sud treba donijeti odluku o zakonu koji postavlja rok do 19. januara za prodaju TikTokovog poslovanja u SAD-u, ili će aplikacija biti zabranjena u zemlji.

TikTok je više puta naglasio da neće prodati svoje poslovanje u SAD-u.

“Ne možemo komentarisati čistu fikciju”, izjavio je glasnogovornik TikToka za BBC.

Bloomberg je, pozivajući se na izvore bliske ovom pitanju, izvijestio da bi jedan od mogućih scenarija uključivao preuzimanje TikTokovih operacija u SAD-u od strane Muskovog društvenog medija X.

Platforma X nije odmah odgovorila na zahtjev BBC-a za komentar.

Musk je blizak saveznik novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, koji bi trebao preuzeti dužnost 20. januara.

Prošlog mjeseca, Trump je pozvao Vrhovni sud da odgodi donošenje odluke dok on ne preuzme funkciju, kako bi mogao tražiti “političko rješenje”. Njegov pravni tim podnio je sudu dokument u kojem navode da Trump “protiv zabrane TikToka” i želi “riješiti problem političkim putem nakon preuzimanja dužnosti”.

Sedmicu prije tog zahtjeva, Trump se sastao s izvršnim direktorom TikToka, Shou Zi Chewom, u svom imanju Mar-a-Lago na Floridi.

U ponedjeljak su dvojica demokratskih zakonodavaca, senator Edward Markey i predstavnik Ro Khanna, također pozvali Kongres i predsjednika Joea Bidena da produže rok do 19. januara.

Tokom saslušanja u Vrhovnom sudu prošle sedmice, sudije su pokazale sklonost prema usvajanju zakona i pridržavanju zadanog roka.

Tokom trosatnih rasprava, devet sudija se više puta vraćalo na zabrinutost za nacionalnu sigurnost koja je dovela do donošenja zakona.

Administracija predsjednika Bidena tvrdi da bi, bez prodaje, TikTok mogao biti korišten od strane Kine kao alat za špijunažu i političku manipulaciju.

Kompanija je više puta negirala bilo kakav utjecaj Komunističke partije Kine, navodeći da zakon o zabrani TikToka u SAD-u krši pravo korisnika na slobodu govora zagarantovano Prvim amandmanom.