Foto: Reuters

Preživjeli u Mjanmaru bez hrane i skloništa

1. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Organizacije za pomoć u Mjanmaru, u područjima najteže pogođenim zemljotresom, izvijestile su o hitnoj potrebi za skloništem, hranom i vodom nakon što je zemljotres usmrtio više od 2.700 ljudi, uključujući 50 djece u jednoj predškolskoj ustanovi. Međutim, rat u zemlji mogla bi ometati dostavu pomoći.

Prema izvještajima kineskih medija, broj žrtava dostigao je 2.719, dok je više od 4.500 ljudi povrijeđeno. Smrtnost bi mogla premašiti 3.000, izvijestio je mjanmarski lider Min Aung Hlaing.

Zemljotres jačine 7,7 stepeni, koji je pogodio zemlju u petak, bio je najjači u posljednjem stoljeću, rušeći drevne pagode i moderne zgrade. Na pogođenim područjima, kao što je Mandalay, hitno je potrebna pomoć za preživjele koji sada borave na otvorenom, strahujući od naknadnih potresa.

UN-ova agencija za humanitarna pitanja izvještava da je pristup čistoj vodi i sanitarijama postao ozbiljan problem u najteže pogođenim područjima. Organizacija International Rescue Committee izvijestila je da su potrebna skloništa, hrana, voda i medicinska pomoć.

Rat u Mjanmaru, koji traje od vojnog puča 2021. godine, dodatno komplikuje napore da se dostavi pomoć, a Amnesty International poziva vojnu huntu da omogući nesmetan pristup humanitarnih organizacija.

U Bangkoku, spasilačke ekipe i dalje pretražuju ruševine srušene nebodera, no šanse za pronalazak preživjelih smanjuju se jer su prošla četiri dana od zemljotresa. Trenutno se zna da je 13 osoba poginulo na tom mjestu, a 74 su nestale.