Foto: Wikipedia

MKS pokrenuo istragu protiv Mađarske zbog Netanyahua

17. Aprila 2025.
Podijeli vijest

Međunarodni krivični sud (MKS) pokrenuo je istragu protiv Mađarske jer nije uhapsila izraelskog premijera Benjamina Netanyahua prilikom njegove nedavne posjete Budimpešti, iako postoji važeći nalog za njegovo hapšenje zbog optužbi za zločine protiv čovječnosti u vezi s ratom u Pojasu Gaze.

U saopštenju objavljenom kasno u srijedu, sud sa sjedištem u Hagu najavio je proces zbog nepoštivanja svojih obaveza prema ugovoru koji je Mađarska potpisala, a koji nalaže obavezu izvršenja sudskih naloga.

Tokom Netanyahuove posjete, premijer Mađarske Viktor Orban javno je najavio da njegova zemlja planira povući članstvo iz MKS-a. Govoreći za lokalni radio, Orban je izjavio da sud više “nije nepristrasan sud, niti sud pravde, već politički instrument”.

“Potpisali smo međunarodni ugovor, ali nikada nismo u potpunosti sproveli sve njegove odredbe u nacionalno zakonodavstvo”, rekao je Orban, pravdajući odbijanje da se postupi po nalogu suda.

Mađarski parlament, naime, nikada nije formalno uvrstio Rimski statut – osnivački dokument MKS-a – u domaće zakonodavstvo, što Orban koristi kao pravno uporište. Međutim, sudije MKS-a su i ranije odbacivale slične argumente drugih država.

Predstavnici MKS-a i više međunarodnih organizacija izrazili su ozbiljnu zabrinutost zbog mađarskog nepoštivanja obaveza. Predsjednik nadzornog tijela suda čak je uoči Netanyahuove posjete poslao zvanično pismo vladi Mađarske, naglašavajući njihovu „posebnu obavezu“ da postupaju po nalozima za hapšenje.

Glasnogovornik MKS-a odbio je komentarisati detalje pokrenutog postupka protiv Mađarske. Ukoliko zaista napusti sud, Mađarska će postati jedina članica Evropske unije koja se povukla iz članstva. Takav potez do sada su poduzele jedino Filipini i Burundi.

Sud je Mađarskoj postavio rok do 23. maja da iznese argumente i dostavi relevantne dokaze u svoju odbranu.

Ovo je treći slučaj u posljednjih godinu dana da MKS istražuje neku od svojih članica zbog neizvršenja naloga za hapšenje. U februaru su tražili objašnjenje od Italije zbog deportacije Libijca osumnjičenog za mučenje i ubistva, dok je u oktobru Mongolija prijavljena nadzornom tijelu zbog nehapšenja ruskog predsjednika Vladimira Putina tokom njegove posjete toj zemlji.