Foto: AA

Kanađani masovno bojkotuju američke proizvode: Americano postao Canadiano

6. Marta 2025.
Podijeli vijest

U znak odgovora na rastuće trgovinske tenzije sa Sjedinjenim Američkim Državama, Kanađani su pokrenuli široku kampanju bojkota američkih proizvoda. Ovaj potez dolazi nakon što je bivši američki predsjednik Donald Trump uveo 25% carina na većinu proizvoda iz Kanade, što je izazvalo val ekonomskog patriotizma među kanadskim građanima.

Jedan od najzanimljivijih primjera ovog bojkota jeste odluka da se napitak “Americano” preimenuje u “Canadiano”. Ovu promjenu je inicijalno uvela kompanija Kicking Horse Coffee iz Britanske Kolumbije, koja je naziv koristila još prije 16 godina, ali je sada pozvala i druge kafiće da joj se pridruže. Među prvima koji su podržali ovu inicijativu bio je Tim Hortons, jedan od najpoznatijih lanaca kafića u Kanadi.

Osim u kafićima, bojkot se osjeća i u drugim sektorima. Pizzerije širom zemlje, od Vancouvera do Halifaxa, počele su reklamirati da koriste isključivo kanadske sastojke, dok su trgovine počele posebno označavati domaće proizvode sa natpisima poput “Made in Canada” i “kupujte kanadsko”.

Veliki porast prodaje kanadskih proizvoda

Predsjednik trgovačkog lanca Loblaw, Per Bank, izjavio je da su prodaja kanadskih proizvoda i interes za domaće brendove drastično porasli, posebno kada su u pitanju prehrambeni artikli, mliječni proizvodi i smrznuta hrana. Loblaw je inače najveći maloprodajni lanac u zemlji, sa brojnim brendovima koji posluju širom Kanade.

Također, mnogi Kanađani aktivno izbjegavaju američke proizvode. Prema anketama, čak 42% potrošača nastoji u potpunosti eliminirati kupovinu robe iz SAD-a. Pojedini građani koriste mobilne aplikacije za skeniranje bar kodova, kako bi provjerili porijeklo proizvoda prije nego što ga kupe.

Uticaj bojkota na SAD

Bojkot se ne ograničava samo na proizvode – smanjuje se i broj putovanja Kanađana u Sjedinjene Države. Prema procjenama analitičara, ovaj trend bi mogao prouzrokovati gubitak od 2,1 milijardu dolara u američkoj turističkoj industriji i rezultirati otkazivanjem oko 14.000 radnih mjesta u turističkom sektoru SAD-a.

Ovaj talas bojkota odražava se i u sportu. Tokom hokejaških i košarkaških utakmica, u nekoliko navrata su zabilježene negativne reakcije publike na američku himnu, iako je intenzitet ovih protesta s vremenom oslabio.

Politička podrška i dalje mjere

Kanadski premijer Justin Trudeau iskoristio je ovaj trenutak nacionalnog jedinstva kako bi pozvao građane da u svojim kupovnim odlukama “izaberu Kanadu”. Vlada je već donijela odluku o uvođenju protivmjera, odnosno carina na američke proizvode, dok se u budućnosti očekuju i dodatne ekonomske akcije.

U međuvremenu, širom Kanade se šire Facebook grupe posvećene promociji domaćih proizvoda, koje broje na stotine hiljada članova. Ova inicijativa pokazuje da su Kanađani spremni da dugoročno podrže svoju ekonomiju, čak i po cijenu promjene potrošačkih navika.