Foto: Screenshot

Cijeli planinski lanac u Kini prekriven solarnim panelima (VIDEO)

prije 9 h
Tags:
Podijeli vijest

Kina je prešla na obnovljivu energiju posljednjih godina i sada ima gotovo monopol na globalnu solarnu energiju i proizvodnju panela.

Znamo iz međunarodnog izvještavanja i ekonomske analize da je Kina postala svjetski lider u solarnoj energiji. Zemlja se posljednjih godina prebacila na obnovljivu energiju i sada ima gotovo monopol na globalnu solarnu energiju i proizvodnju panela.

Video koji je nedavno kružio društvenim mrežama naglašava golemi opseg operacije, prikazujući cijeli planinski lanac u kineskoj provinciji Guizhou prekriven solarnim panelima. Snimka dronom otkriva virtualno more solarnih panela i pristupnih cesta koje se protežu dokle pogled seže.

Zahvaljujući velikoj nadmorskoj visini i promjenjivoj klimi, planinska provincija je loša lokacija za industrijsku poljoprivredu. Ali ti nedostaci također čine provinciju izvrsnom lokacijom za solarne instalacije – nešto što je regija prihvatila posljednjih desetljeća.

Prema China Daily, prva solarna instalacija u provinciji puštena je u rad 2015. godine, ali je napredovala sporo dok je nacija kretala prema ostvarenju svojih ambicioznih ciljeva obnovljive energije. Do 2018. Guizhou je proizvodio oko 1,75 miliona kilovata solarne energije godišnje, što je dovoljno za oko 1300 domaćinstava (za kontekst, prosječno kinesko domaćinstvo potrošilo je 1332 kilovat sata godišnje 2024.).

Do 2020. Guizhou je navodno dosegao preko 10 miliona kilovata solarnog kapaciteta, potaknut vladinim subvencijama, jeftinim bankarskim zajmovima za tvrtke za obnovljivu energiju i jeftinim nekretninama u provinciji. Do 2023. taj je broj dosegao 15 miliona kilovata – i čini se da se neće uskoro usporiti.

Kineska vlada je prethodno obećala 2020. da će utrostručiti proizvodnju obnovljive energije do 2030. Bio je to ambiciozan cilj, pogotovo što je Kina bila svjetski lider u proizvodnji energije iz ugljena, što je bio veliki izvor napetosti za kineske jastrebove na Zapadu.

Od 2024. Kina je bila odgovorna za 64 posto svjetske izgradnje solarne i vjetroelektrane u mjerilu komunalnog poduzeća, s 339 gigavat sati infrastrukture za obnovljivu energiju u izgradnji. Sljedeća četiri proizvođača, u usporedbi – SAD, Brazil, UK i Španjolska – imali su ukupno 72 gigavat sata obnovljivog kapaciteta u izgradnji.

Ako solarna infrastruktura nastavi rasti ovim tempom, Peking bi mogao ostvariti svoj cilj obnovljive energije već ove godine.

Ipak, Kina ima još dug put u svom dugom maratonu prema ugljičnoj neutralnosti, što se predsjednik Xi nada postići prije 2060. Iako nacionalna potrošnja ugljena i dalje opada prije roka, ugljen i dalje čini gotovo 57 posto kineske proizvodnje električne energije.

Međutim, zemlja i dalje nadmašuje svaku drugu naciju u solarnom energetskom kapacitetu.

China carpeted an extensive mountain range with solar panels in the hinterland of Guizhou (video ended only when the drone is low on battery
byu/uniyk inDamnthatsinteresting

Najnovije vijesti