Izrael tvrdi da ima dovoljno hrane u Gazi, UN to smatra smiješnim
Podijeli vijest
-
Nema humanitarne pomoći u Gazi od 2. marta
-
UN saopštio da je 25 pekara u Gazi zatvoreno
-
Izrael tvrdi da je humanitarna pomoć u Gazi preusmjerena
-
Hamas tvrdi da je Izrael odgovoran za “katastrofalnu” situaciju
Ujedinjene nacije su u utorak odbacile kao “smiješno” tvrdnju Izraela da u Pojasu Gaze ima dovoljno hrane da traje duži vremenski period, uprkos zatvaranju svih 25 pekara u tom području koje podržava Svjetski program hrane.
Od 2. marta, u Gaza je stigla samo pomoć koja je prekinuta, a ured izraelskog premijera Benjamina Netanyahua izjavio je da neće dozvoliti ulazak svih roba i zaliha dok Hamas ne oslobodi preostale taoce.
Nakon što je u martu Izrael obnovio bombardovanje Gaze, koje je uslijedilo nakon dvomjesečnog primirja, i poslao trupe nazad u enklavu, izraelska vojska je saopštila da je u tom periodu u Gazu ušlo 25.200 kamiona sa gotovo 450.000 tona pomoći.
“To je skoro trećina svih kamiona koji su ušli u Gazu tokom cijelog rata, za nešto više od mjesec dana”, navodi COGAT, izraelska vojna agencija koja koordinira dostavu pomoći. “Ima dovoljno hrane za dugi vremenski period, ako Hamas dopusti da civili to dobiju.”
Kada je upitana o izjavi, portparol UN-a Stephane Dujarric rekao je novinarima: “Što se UN-a tiče, to je smiješno… mi smo pri kraju naših zaliha.”
“Znate, WFP ne zatvara svoje pekare iz zabave. Ako nema brašna, ako nema plinskog goriva, pekare ne mogu raditi”, dodao je Dujarric.
PREUSMJERENA POMOĆ?
Prije dvomjesečnog primirja, globalni stručnjaci za sigurnost hrane upozorili su u novembru da postoji “jaka vjerovatnost da je glad neizbježna” u područjima sjeverne Gaze.
Tokom rata, UN je svoju humanitarnu operaciju u Gazi opisivao kao oportunističku – suočenu sa problemima zbog izraelske vojne operacije, ograničenja pristupa koja je Izrael nametnuo u Gazi i pljačkanja od strane naoružanih bandi.
“Humanitarna pomoć UN-a bila je manje od 30% ukupne količine pomoći koja je ušla. To znači da, kada UN kaže da imaju još dvije sedmice pomoći u Gazi, postoji mnogo drugih humanitarnih organizacija i drugih aktera sa hranom”, izjavio je COGAT.
COGAT je rekao da i dalje prati i procjenjuje humanitarnu situaciju u Gazi u koordinaciji s međunarodnom zajednicom, te dodao da je većina pomoći koja je dostavljena tokom primirja preusmjerena.
“UN je održao lanac čuvanja i vrlo dobar lanac čuvanja svih pomoći koje je isporučio”, rekao je Dujarric.
Hamas je izjavio da je Gaza došla u fazu “gladi”, opisujući situaciju kao “jednu od najvećih humanitarnih kriza u modernoj istoriji.” Hamas smatra da Izrael snosi potpunu odgovornost za “katastrofalne ljudske posljedice koje rastu iz časa u čas.”
Rat u Gazi započeo je 7. oktobra 2023. godine, kada je Hamas ubio 1.200 ljudi u južnom Izraelu i uzeo oko 250 taoaca, prema podacima izraelskih vlasti. Od tada je, prema palestinskim zdravstvenim vlastima, ubijeno više od 50.000 Palestinaca.