Foto: Ilustracija/Pexels

Žena u Velikoj Britaniji rodila nakon pionirske transplantacije materice

14. Aprila 2025.
Podijeli vijest

U Velikoj Britaniji zabilježen je historijski medicinski događaj: 36-godišnja žena, rođena bez funkcionalne materice, uspješno je rodila dijete nakon što joj je transplantiran taj organ. Ovo je prvi takav slučaj zabilježen u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Lična priča i prvi britanski uspjeh

Ženi, identifikovanoj kao Grace Davidson, sa 19 godina dijagnostikovano je rijetko stanje zbog kojeg nije imala funkcionalnu matericu, što je onemogućavalo trudnoću i porođaj.

Presudan korak dogodio se 2023. godine kada je njena sestra donirala svoju matericu u okviru programa živih donora. Ovim činom, Davidson je postala prva pacijentica u Velikoj Britaniji koja je prošla kroz ovu kompleksnu proceduru.

Nakon transplantacije, Davidson je prošla kroz postupak vantjelesne oplodnje (IVF), a u februaru ove godine carskim rezom rodila je zdravu djevojčicu, potvrdio je Imperial College Healthcare NHS Trust. Izvještaji navode da su i majka i beba dobro.

Dr. Isabel Quiroga, hirurginja i jedna od voditeljica programa živih donora pri dobrotvornoj organizaciji Womb Transplant UK koja je finansirala operaciju, istakla je značaj ovog postignuća:

Transplantacije se obično provode kako bismo spasili život. Ovom transplantacijom smo mogli poboljšati život, a sada i stvoriti život.

Medicinski kontekst i globalni značaj

Iz NHS trusta su naveli da rođenje ove bebe predstavlja vrhunac više od dvije i po decenije posvećenog istraživanja u oblasti transplantacije materice.

Globalno, obavljeno je preko 100 transplantacija materice, rezultirajući sa više od 50 uspješnih porođaja. Prvi takav porođaj zabilježen je u Švedskoj 2014. godine.

Ovaj medicinski napredak otvara vrata nadi za mnoge žene koje nemaju funkcionalnu matericu – bilo zbog urođenih rijetkih stanja, poput onog kod Davidson, ili uslijed histerektomije (uklanjanja materice), na primjer, tokom liječenja karcinoma. Procedura im nudi mogućnost da same rode svoju djecu, kao alternativu surogat majčinstvu ili usvajanju.

Prema podacima NHS trusta, procjenjuje se da se u Velikoj Britaniji otprilike jedna od 5.000 žena rodi bez funkcionalne materice.

Izazovi, etika i budućnost procedure

Nezavisni stručnjaci su ovaj događaj u Velikoj Britaniji pozdravili kao “prekretnicu”. Ipak, ukazuju na potrebu za dodatnim radom kako bi se potvrdila sigurnost procedure za sve uključene – donoricu, primateljicu, te djecu rođenu nakon zahvata. U okviru britanskog programa, koji cilja na pet operacija, predviđeno je da žene nakon kompletiranja porodice imaju histerektomiju radi uklanjanja transplantirane materice. Tokom perioda posjedovanja donorske materice, pacijentice moraju uzimati imunosupresivne lijekove.

Nicola Williams, predavačica etike ljudske reprodukcije na Univerzitetu Lancaster, naglašava:

Potrebno je pažljivo razmotriti balansiranje između rizika i koristi ove procedure.

S druge strane, Laura O’Donovan, predavačica prava na Univerzitetu u Sheffieldu, ističe izazove vezane za finansiranje:

Ovo su teške odluke koje će povjerenici NHS-a morati donijeti u kontekstu oskudnih resursa.

Ovo se odnosi na odluku da li će transplantacije materice biti javno finansirane i ko će imati prioritet za pristup unutar Nacionalne zdravstvene službe (NHS).