Zabrinjavajuće stanje slobode medija u Grčkoj, navodi HRW
Podijeli vijest
Organizacija Human Rights Watch (HRW) objavila je novo izvješće u kojem se oštro kritizira stanje medijskih sloboda u Grčkoj, opisujući ga kao situaciju koja ide „od lošeg ka gorem“.
Izvještaj pod naslovom „Od lošeg ka gorem: Pogoršanje slobode medija u Grčkoj“ temelji se na iskazima novinara i dostupnim dokumentima, a opisuje „sistematska i namjerna ograničenja“ koja guše kritičko novinarstvo i potiču samocenzuru. Upozorava se na nadzor novinara, prijetnje i uznemiravanje od strane aktera bliskih vlasti, kao i zloupotrebu tužbi od strane političara.
„Sada razmišljam da napustim zemlju. Stvarno. Ne vidim smisao da se izlažem tolikom stresu. Priče su važne, ali nivo nasilja je sve gori“, rekao je jedan nezavisni dopisnik.
U izvještaju se navodi da vlasti, uključujući i same državne institucije, koriste javna sredstva kako bi utjecale na uređivačku politiku medija. HRW takođe podsjeća na slučaj PredatorGate, u kojem je grčka vlada bila pod sumnjom da je koristila špijunski softver Predator za nadzor novinara.
„Ono što kažete na televiziji je pod tolikom kontrolom da zapravo nemate nikakvu slobodu. Sve je pod kontrolom. Šta kažete, kako to kažete“, kazao je novinar sa preko 25 godina iskustva.
Istraživanje HRW-a obuhvatilo je razgovore s 26 novinara koji rade u različitim sektorima – štampanim, elektronskim, televizijskim i radijskim medijima, kako u javnim, tako i u privatnim i nezavisnim redakcijama. Dvadeset i dvoje njih opisalo je „neprijateljsko radno okruženje“, dok je šestoro govorilo o konkretnim slučajevima uznemiravanja od strane visokih državnih zvaničnika.
Organizacija takođe ističe zabrinjavajuće primjere tzv. SLAPP tužbi (strateške tužbe protiv učešća javnosti), uključujući tužbe koje je podnio Grigoris Demetriadis, nećak premijera Micotakisa, protiv novinara koji su pisali o prisluškivačkom skandalu.
Iako je grčka vlada najavila određene mjere za poboljšanje medijskih sloboda, HRW upozorava da „nije jasno da li će te mjere donijeti stvarne promjene“, navodeći da su vlasti uglavnom umanjivale ozbiljnost problema.
„Odgodna i negirajuća reakcija grčke vlade na legitimnu kritiku Evropskog parlamenta pokazuje da su potrebne odlučnije mjere od strane Evropske komisije“, izjavio je Hugh Williamson, direktor za Evropu i Centralnu Aziju pri HRW-u.
HRW poziva Evropsku uniju da pomno prati situaciju u Grčkoj i osigura napredak u zaštiti slobode medija i osnovnih demokratskih vrijednosti.